Pierwszy produkt The Surrey Cooper to gin inspirowany literaturą. Angielska destylarnia wypuściła na rynek Copperfield London Dry Gin, nawiązujący do „Davida Copperfielda”, jednej z najbardziej znanych powieści Charlesa Dickensa.
Miesiąc: sierpień 2018
Przemówił pomnik Bolesława Prusa!
Wiedzieliście, że w Warszawie można sobie pogawędzić z samym Bolesławem Prusem? O literaturze – tej dawnej i tej współczesnej – i nie tylko! Taka rozmowa udała się Stefanowi, bohaterowi powieści Krzysztofa Vargi „Masakra”.
„Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą…”? – opowiadanie bestji
„Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą” – tak śpiewała Karin Stanek w popularnej piosence. Czy to samo mogłaby powiedzieć narratorka poniższego opowiadania? Jakie cienie kryje opisana relacja? Zapraszam do lektury!
Rozpocznij pisarską jesień!
Wakacje niechybnie mają się ku końcowi. Pora zatem, abyście otworzyli szuflady, przejrzeli pisarskie notatniki i wrócili do swoich książek. Zobaczcie, jakie kursy przygotowaliśmy dla was na jesień!
„Finiszek” – opowiadanie Michała Pawła Urbaniaka
Miło nam zaprosić Was do przeczytania świetnego opowiadania Michała Pawła Urbaniaka! Właśnie ukazała się wydana w formie darmowego e-booka antologia opowiadań „Błąd” pod patronatem Magazynu Społeczno-Artystycznego PROwincja. Jednym z opublikowanych tekstów jest „Finiszek” naszego fantastycznego nauczyciela 🙂 Na antologię składają się następujące teksty: Nieznajomość popkultury szkodzi Lucjana Gregory; Woda Olgi Ślepowrońskiej Zaginione opowiadanie Murakamiego Jacka […]
Niechciany występ
Czy ktoś z was kiedyś śnił ten koszmar? Ten, w którym jesteście zmuszeni do zaprezentowania swojej twórczości, choć nie chcecie tego za nic na świecie? Taka sytuacja przydarzyła się Elizabeth Brunn z dylogii „Hanyska” Leonii. A jednak sprawy przybrały nieoczekiwany obrót…
Spotkanie z czytelniczką
Bohater powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat „Powrót do miejsc nieobecnych” przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, aby rozliczyć się z bolesną przeszłością. Ma nadzieję zachować anonimowość, choć dla popularnego pisarza to dosyć trudne. W końcu natyka się wielbicielkę swoich książek. Zobaczcie, co z tego wynikło.
„Literatura jest sztuką słowa” – Wiesław Myśliwski o pisaniu
Wiesław Myśliwski jest jednym z najciekawszych i najbardziej cenionych polskich twórców. Na pewno znacie takie jego powieści jak „Kamień na kamieniu” czy „Traktat o łuskaniu fasoli”. A jak Wiesław Myśliwski traktuje samo pisanie? O tym opowiada w jednej z rozmów z Janiną Koźbiel.
Nieznane opowiadanie Ernesta Hemingwaya
Opublikowano nieznane dotąd czytelnikom opowiadanie Ernesta Hemingwaya. Utwór „A Room on the Garden Side” powstał w 1956 roku. Teraz ukazał się na łamach „The Strand Magazine”.
(Nie)Zapomniane miejsca
Jeśli zapytam cię o niezapomniane miejsce, co odpowiesz? Co ożyje w twojej pamięci? Jakie widoki, smaki, zapachy obudzisz? Gdzie zechcesz mnie zabrać? Jakimi wspomnieniami się podzielić? „Pamiętam, że” to bardzo interesująca literacka zabawa. Otwiera nas na wspomnienia, pozwala dotrzeć do dawnych marzeń, miejsc, osób, stworzeń – ogólnie: wrażeń – a potem przekuć w ten sposób […]