Lekcja pisania z Jane Austen

„Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna”, „Emma”, „Mansfield Park”, „Perswazje”, „Opactwo Northanger” – nie trzeba ich znać, żeby przypisać te tytuły właściwej autorce, Jane Austen. Jednak mało kto wie, że nie tylko ona w rodzinie Austenów miała pisarskie ambicje. Oczywiście, służyła swoim piszącym bliskim radą.

Jane Austen to do dziś jedna z gwiazd literatury angielskiej. Jej powieści wciąż są czytane, kochane, przerabiane, ekranizowane, a ona sama należy do ulubionych pisarek kolejnych pokoleń czytelników na całym świecie. Jednak nie tylko ona w rodzinie Austenów parała się piórem. Podobne aspiracje miała jedna z jej bratanic, Anna Austen (później LeFroy) – na zdj. Oczywiście ukochana ciotka próbowała wspierać dziewczynę. Jakie rady jej dała? Zobaczcie:

„Jane udzielała Annie rozumnych i uroczych porad, kiedy dziewczyna opowiedziała jej o pomyśle napisania własnej powieści. »Duch wcale nie słabnie« – pisała o nieco rozwlekłym wątku tworzonym przez bratanicę. – Natura i duch pokrywają wiele grzechów rozwlekłej powieści«. Przekazywała również Annie bezcenne komentarze merytoryczne dotyczące między innymi opisu. »Przy pierwszym wprowadzeniu pana Portmana nie można, przedstawiając go, używać tytułu «Czcigodny» – taka formuła nigdy nie zostałaby użyta w jego przypadku«. Radzi Annie, by pisała o tym, co jej dobrze znane. »Niech sobie Portmanowie jadą do Irlandii, ale ty lepiej z nimi nie jedź, bo nie wiesz nic o tamtejszym sposobie bycia«. A jednocześnie chwali wyczucie absurdu i pretensjonalności: ten fragment »szaleństwo rozsądnych kobiet związane z wprowadzaniem córek w świat – jest wart tyle złota, ile waży«”.

Mimo wszystko historia Portmanów nie wyszła poza szufladę. Wkrótce Anna Austen – pomimo wątpliwości rodziny – wyszła za mąż za Bena Lefroya, co jednak przekreśliło jej ewentualną pisarską karierę: „Skończyło się pisanie powieści. Dziewczyna wkrótce musiała myśleć o własnych dzieciach”.

Więcej ciekawostek z życia Jane Austen i jej rodziny przeczytasz w książce Lucy Worsley Jane Austen w domu. Póki co zajmij się własną książką – nie pozwól, aby nie wyszła poza szkic. Pokaż wybrane rozdziały na kursie Praca nad Tekstem, który rusza już 13 listopada:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Zapisz się już dziś!

Źródło cytatów: Lucy Worsley, Jane Austen w domu, tłum. Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Alicja Kosim, Świat Książki, Warszawa 2019.
Źródło grafiki: http://austenfamilyalbumquilt.blogspot.com/2014/09/block-25-annas-choice-for-anna-austen.html oraz http://lubimyczytac.pl/autor/11485/jane-austen

Dodaj komentarz