Na poezję – najlepszy tran!

Tak przynajmniej twierdzi Zuzanna Baker ze Złotego Brzegu – wierna służąca Ani i Gilberta Blythe’ów z powieści Lucy Maud Montgomery. Nie może ona przeboleć, że Walter para się poezją. Nic dziwnego, że szuka lekarstwa!

Dolina Tęczy to chronologicznie siódmy tom cyklu Lucy Maud Montgomery o Ani Shirley. W tej części Ania przekroczyła czterdziestkę, mieszka w Złotym Brzegu i jest już od dawna panią Blythe oraz matką gromadki dzieci. Jedno z nich – wrażliwy wizjoner Walter – pisze wiersze. Matka go popiera w literackich ambicjach, gorzej z Zuzanną Baker, wierną służącą traktowaną na prawach członka rodziny. Dla niej to nawet nie jest pisanie poezji – Walter po prostu „kombinuje jakiś nowy wiersz”. A oto jaką rozmowę o poezji przeprowadziły Ania z Zuzanną:

„- A gdzie Walter? – zapytała Ania.
– Lękam się, że z nim coś się złego dzieje, droga pani doktorowo. Siedzi na poddaszu i pisze coś w zeszycie. Podobno zadań arytmetycznych nie rozwiązał, jak mi mówił nauczyciel. Domyślam się dlaczego. Nie miał czasu, bo musiał pisać te idiotyczne wierszydła, zamiast odrobić lekcje do szkoły. Boję się, droga pani doktorowo, że chłopak gotów jeszcze zostać poetą.
– On już jest poetą, Zuzanno.
– Pani to przyjmuje dziwnie spokojnie, droga pani doktorowo! Zresztą tak jest najmądrzej, jeśli ktoś może zdobyć się na wyrozumiałość. Miałam wujka, który naprzód był poetą, a potem został włóczykijem. Cała rodzina później musiała się go wstydzić.
– Niezbyt dobre masz pojęcie o poetach, jak widzę – zaśmiała się Ania.
– A kto ma o nich inne zdanie, droga pani doktorowo? – zapytała Zuzanna zdziwiona. (…) – Wiem tylko tyle, że z takich, co to piszą poezję, nic dobrego nie wychodzi, i pocieszam się jedynie nadzieją, że nasz kochany chłopak wyrośnie z tego. Jeżeli nie – musimy spróbować tranu”.

Ci, którzy znają cały cykl o Ani wiedzą, że Walter z poezji nie wyrósł, cenił ją też wyżej niż prozę. Zresztą przypuszczam, że gdyby przerzucił się na prozę, Zuzanna także nie byłaby zadowolona.

Czy spotykacie się z podobnymi reakcjami na swoje pisanie?

A jeśli chcecie się nauczyć, jak pisać humorystyczne sceny, zapraszamy was na kurs Pasja Pisania II. Najbliższy rusza 4 marca:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-pasja-pisania-ii-2.html

Zapiszcie się! Czekamy na was!

Źródło cytatów: Lucy Maud Montgomery, Dolina Tęczy, tłum. Janina Zawisza-Krasucka, Nasza Księgarnia, Warszawa 2001.

Dodaj komentarz