Dokończyć niedokończone

W USA odnaleziono niedokończone opowiadanie Louisy May Alcott. Przyszła autorka „Małych kobietek” stworzyła ten tekst, gdy miała 17 lat. Obecnie ten utwór mogą dokończyć czytelnicy „The Strand Magazine”.

W Stanach Zjednoczonych odnaleziono niedokończone opowiadanie Louisy May Alcott Aunt Nellie’s Diary („Dziennik cioci Nellie). Napisała je w wieku 17 lat. Tego odkrycia dokonał Andrew Gulli, którego życiową pasją jest poszukiwanie nieznanych juweniliów sławnych autorów (odkrył m.in. utwory Williama Faulknera, Johna Steinbecka, J.M. Barriego, Tennessee Williamsa czy Agathy Christie). Okazało się, że opowiadanie młodziutkiej Alcott zaskakuje głębią, dojrzałością i stylem.

Tytułowa bohaterka to kobieta w średnim wieku, która opiekuje się osieroconą siostrzenicą Annie. Gdy do Annie przyjeżdża zaprzyjaźniona z nią Isabel, zaczynają się problemy. Obie młode damy zakochują się w tym samym mężczyźnie, Edwardzie Cliffordzie. To Nellie śledzi ów miłosny trójkąt. Nie ma dobrego zdania o Isabel. Warto zaznaczyć, że Nellie – podobnie jak wiele bohaterek Alcott – stanowi całkowite zaprzeczenie stereotypowego obrazu kobiety powszechnego w świadomości amerykańskiego społeczeństwa w połowie XIX wieku.

Aunt Nellie’s Diary liczy sobie 9000 słów i urywa się w połowie zdania. Gulli uznał, że to fascynująca perspektywa. Teraz czytelnicy „The Strand Magazine” – gdzie ukazało się opowiadanie – mają szansę dokończyć dzieło Alcott. Po wyłonieniu laureata, opowiadanie zostanie opublikowane raz jeszcze wraz z zakończeniem.

Jak wam się podoba ten pomysł? Pamiętajcie, że literatura może inspirować literaturę. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam was już za tydzień na najbliższy Kurs Inspiracje:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Do zobaczenia!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/odkryto-wczesne-opowiadanie-louisy-may-alcott-ponoc-utwor-dorownuje-poziomem-pozniejszym-dzielom-pisarki/

3 Replies to “Dokończyć niedokończone”

  1. Przyjaciół nie poznajmy w biedzie, tylko po tym jak znoszą nasz wymarzony sukces. cyt. Paulo Coelho. Na zlecenie ITI ProSystems… czytał M. Skrobosz… 🙂

  2. Jezeli ludzie szepcza i knuja za twoimi plecami to tylko znaczy ze ich wyprzedziles…

  3. Zycie, uswiadomil sobie, bardzo przypomina piosenke. Na poczatku jest tajemnica, na końcu – potwierdzenie, ale to w srodku kryja sie wszystkie emocje, dla ktorych cala sprawa staje sie warta zachodu. – Nicholas Sparks

Dodaj komentarz