Lekcja pisania z Seymourem Glassem

Seymour Glass – bohater niektórych opowiadań J. D. Salingera był – według swojego brata Buddy’ego – „prawdziwym poetą. Nawet gdyby nie napisał ani linijki wiersza, mógłby zachwycić świat swoją poezją”. A jak sprawdzał się Seymour jako nauczyciel pisania?

Seymour Glass to jedna z najciekawszych postaci stworzonych przez amerykańskiego pisarza J.D. Salingera. Poeta, człowiek fascynujący, odstający od świata, w którym przyszło mu – skądinąd krótko – żyć. Był niezwykle ważny dla swojego młodszego brata Buddy’ego. On– również pisarz – poświęcił Seymourowi rozbudowany esej wspomnieniowy: Seymour: Wprowadzenie. To właśnie tam przedstawił lekcje pisarskie, jakich udzielił mu Seymour – lekcje równie nietuzinkowe, jak on sam!

„Miałem zwyczaj, a nawet potrzebę (…) prezentowania Seymourowi swoich świeżo napisanych opowiadań (…) gdy mój głos wreszcie cichł, Seymour powstrzymywał się od jakichkolwiek komentarzy. Zazwyczaj przez kilka minut, nawet do dziesięciu, wpatrywał się w sufit – bo zawsze, zanim zaczynałem czytać, wyciągał się na podłodze – potem wstawał (…) i wychodził z pokoju. Później – przeważnie po kilku godzinach, ale ze dwa razy się zdarzyło, że dopiero po paru dniach – notował swoje uwagi na kartce lub na kartonie do składania koszul i zostawiał mi je na łóżku albo przy nakryciu na stole czy też (bardzo rzadko) wysyłał pocztą. Oto kilka takich jego krótkich komentarzy. (…)

Przerażające, ale prawdziwe. Istna głowa meduzy.

Czy ja wiem? Kobieta świetna, ale tego malarza chyba opętał duch twojego przyjaciela, tego, który malował we Włoszech portret Anny Kareniny. Opętanie doskonale przedstawione, naprawdę, ale przecież masz własnych wybuchowych malarzy. (…)

Ogromnie cię przepraszam. Nie słuchałem uważnie. Bardzo mi przykro. Odrzuciło mnie pierwsze zdanie »Henshaw obudził się tego ranka z potwornym bólem głowy«. Liczę, że wyplenisz w literaturze wszystkich Henshawów. Bo Henshawów po prostu nie ma. Przeczytasz mi to opowiadanie raz jeszcze?”

Ciekawe, jak Seymour jako nauczyciel odnalazłby się w dzisiejszych czasach?

Pamiętajcie, że na kursach Pasji Pisania zawsze z uwagą czytamy wasze prace. Możecie się spodziewać dokładnej analizy, konstruktywnej krytyki i motywacji do dalszego pisania.

Pracujesz nad powieścią? Zaprezentuj ją podczas najbliższej Pracy nad Tekstem – ruszamy 10 lutego:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: J. D. Salinger, Wyżej podnieście strop, cieśle; Seymour: Wprowadzenie, tłum. Magdalena Słysz, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

2 Replies to “Lekcja pisania z Seymourem Glassem”

  1. Próbuję do 10-go coś jeszcze dopisać, bo mojej powieści brakuje jeszcze z 50% objętości. Przybyło kilka rozdziałów ale strasznie chude. Nie wiadomo o czym pisać.

  2. Mój ulubiony Salinger. 🙂

Dodaj komentarz