Zaimponować pisarzowi

Elise Morceau, dwudziestoletnia bohaterka powieści Jessie Burton, „Wyznanie”, poznaje cenioną pisarkę. Między nimi dwiema rodzi się fascynacja. Elsie chce zaimponować Constance Holden – postanawia opowiedzieć jej o własnych twórczych planach.

Constance Holden, jedna z bohaterek Wyznania Jessie Burton, jest uznaną pisarką (przyjaciółka powie o niej: „Pisanie zawsze będzie dla nie priorytetem. Ona będzie priorytetem, bo to ona jest swoim pisaniem”). Poznaje młodziutką Elise i zaprasza ją na randkę. Ta opowiada jej o pracy bileterki w teatrze – a potem informuje o własnych twórczych ambicjach:

„- Są jakieś inne rzeczy, których chciałabyś spróbować?
– Inne rzeczy?
– Nowa praca, obce kraje…
– Sama nie wiem. (…) – Elise spojrzała na Connie wyzywająco, jakby chciała ją sprowokować do dalszych pytań, ale Connie nic już nie powiedziała. – Mam za to pomysł na kilka sztuk.
– To znaczy?
– Chciałabym je napisać.
– W takim razie powinnaś.
Elise wcale nie była pewna, czy rzeczywiście chce to robić, ale uznała, że tym wyznaniem zaimponuje Connie. Było jednak prawdą, że często siadała w ciemnościach jednej z trzech sal teatralnych, ze wzrokiem wzniesionym wysoko, kiedy na scenę opuszczano dekoracje, które wypełniały pustkę przepychem wiktoriańskiego salonu albo sprawiały, że grecka tragedia zamieniała się w zrujnowany świat po apokalipsie, sielankową wieś, Japonię, Manhattan, Indie… Czasami próbowała coś napisać, lecz sens ją zwodził i w końcu umykał, a ona kapitulowała i zadowalała się swoimi niesprecyzowanymi planami. Nie potrafiła przelewać świata na papier. Tocząca się w duszy Elise kotłowanina, jej żywiołowość i abstrakcyjny charakter były dla niej samej doskonale zrozumiałe i wierzyła, że któregoś dnia znajdzie swoją drogę. Ale jeszcze nie dziś”.

Elise odwleka realizację własnych twórczych marzeń, ale ty nie bierz z niej przykładu. Boisz się sięgnąć po pióro? W Pasji Pisania dobrze to rozumiemy! Przeprowadzimy cię przez niełatwe początki, pokażemy, jak fascynujące jest pisanie. Przekonaj się – już dziś wybierz kurs dla siebie:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zacznij spełniać swoje pisarskie marzenia!

Źródło cytatów: Jessie Burton Wyznanie, tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

Dodaj komentarz