Co słychać w przyszłości? – ROZWIĄZANIE KONKURSU!

Zakończył się już kolejny konkurs na blogu Pasji Pisania. Kto tym razem otrzyma książkę? Kto zapozna się z historią Minnesoty, bohaterki powieści Siri Hustvedt „Wspomnienia przyszłości”?

Luty dobiega już końca, dziś zakończył się też lutowy konkurs na blogu Pasji Pisania. Tym razem mogliście wygrać powieść Siri Hustvedt Wspomnienia przyszłości. To bardzo pisarska książka. Recenzowałem ją w niedawnej „Lekturze na weekend”. Dwa egzemplarze konkursowe ufundowało Wydawnictwo WAB. Kto je otrzyma?

Temat zainspirował was do pisarskich podróży w najrozmaitsze rejony. Dobrych prac nie brakowało, jak zwykle decydowały niuanse. Natomiast w tym konkursie chcieliśmy nagrodzić Filipę oraz Basię Szy.

Wszystkie prace konkursowe znajdziecie tutaj.

Filipa przedstawiła wstrząsającą historię:

„Lea oparła zgrabną głowę na ramieniu Sary. Przyciągnęła do siebie chude nogi, tak jakby przez to miało być jej cieplej.
– Opowiedz mi o Paryżu – powiedziała oblizując spierzchnięte wargi.
– Paryż to magia – odparła Sara, otulając oddechem krótko przystrzyżone włosy Lei. – Kiedy idziesz uliczką mijasz koronkowe kamienice, echo kradnie dźwięk kroków i odbija je o kostkę brukową, potem zaplątuje w pięciolinie nut jazzowych utworów, które słychać w każdej bramie i oknie.
– A czy Mona Lisa jest rzeczywiście taka piękna? – przerwała niecierpliwie dziewczyna pocierając nerwowo przedramię.
– Istotnie, jest piękna – zgodziła się z przyjaciółką wzdychając, jakby była zmęczona tłumaczeniem oczywistych faktów. – Kiedy popatrzysz jej w oczy, będzie się do ciebie uśmiechała.
– A czy ślimaki są smaczne? – Lea nie umiała skupić uwagi na jednym temacie, chciała wiedzieć szybko o wszystkim.
– Całkiem znośne. Ale nie ma to jak świeża bagietka z ciepłym masłem i pachnąca Arabią kawa.
Zapadła cisza przecięta gorzkim odgłosem burczenia w brzuchu. Obie przełknęły ślinę na myśl o apetycznym podwieczorku w cieniu Wieży Eiffla.
– Nie mogę się doczekać kiedy zobaczę ogrody Wersalu i wnętrze katedry Notre-Dame – powiedziała Lea ziewając.
– Też się cieszę na myśl o tym, że oprowadzę cię po miejscach dotkniętych historią i prozą Balzaca. Będziemy jeździć skrzypiącym rowerem, obrywać płatki róż i zwilżać dłonie w chłodnej wodzie fontanny.
Lea zasnęła otumaniona marzeniami. Sen płynął jak barka po Sekwanie, a Charon w pasiastej pelerynie narzucał kierunek fatalnego nurtu. Krystaliczna toń powoli zmętniała od gęstego dymu z kominów krematorium, który wdzierał się przez szpary baraku i zdominował przeznaczenie.”

A oto praca Basi:

„Nazywam się Przyszłość. Wyprzedzam koniec tego zdania. Jestem tuż za kropką i milion chwil dalej. Nigdy nie jestem w kropce.
Nigdy nie jestem.
Będę nazywać się Przyszłość. Wyprzedzę koniec tego zdania. Będę tuż za kropką i milion chwil dalej. Nigdy nie będę w kropce.
Nigdy nie będę.
Zawsze będę-będę.
I kiedy tak patrzę na ciebie z perspektywy czasu, bo innej nie znam, to nic z ciebie nie rozumiem.
Doskonale się nie rozumiemy.
I zdradzę ci sekret (wybiegnij ze mną w przyszłość): tak już pozostanie”.

Serdecznie gratulujemy laureatkom, ale też wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie. Dziękujemy wam bardzo za zmierzenie się z kolejnym tematem. Wyglądajcie następnych konkursów na blogu Pasji Pisania!

Źródło cytatów: https://blog.pasjapisania.pl/2022/02/13/wspomnienia-przyszlosci-konkurs/
Źródło grafiki: https://www.telemagazyn.pl/artykuly/powrot-do-przyszlosci-film-recenzja-opinie-ocena-14572.html

3 Replies to “Co słychać w przyszłości? – ROZWIĄZANIE KONKURSU!”

 1. Bardzo dziękuję!

 2. I ja również bardzo dziękuję i gratuluję Basi oraz wszystkim uczestnikom!
  Nagrodę chciałabym zadedykować Oksanie, mojej dzielnej przyjaciółce..
  Nigdy więcej wojny!

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Bardzo dziękuję za ten komentarz.
   Nigdy więcej wojny.

Dodaj komentarz