Inna odsłona „Wesela”

Pamiętacie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego? No właśnie, któż nie pamięta, przecież omawia się je w szkole. A co by było, gdyby tamta noc w Bronowicach stała się scenerią dla zbrodni? Tak dzieje się w „Złotym rogu” Maryli Szymiczkowej.

Złoty róg Maryli Szymiczkowej (to pisarski pseudonim Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego), czwarta część cyklu o śledztwach profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej, rozgrywa się w Krakowie w 1900 roku. To właśnie wtedy całe miasto żyło skandalem obyczajowym – oto Lucjan Rydel żeni się z chłopką – Jadwigą Mikołajczykówną. Profesorowa sama jest ciekawa, jak wypadnie ta uroczystość i chce w niej uczestniczyć, choć nie bez oporów („Fakt, że wydarzenie towarzyskie sezonu było zarazem skandalem towarzyskim sezonu, stanowił paradoks, z którym w żaden sposób nie potrafiła dojść do zgody. Obecność na ślubie młodego Rydla z jakąś wiejską dziewuchą, była czymś, co zarazem pociągało Zofię i ją odstręczało”).

Ostatecznie zjawia się w kościele, jak również na następującym po nim weselu. To właśnie tam dochodzi do zdarzeń, które później nie znalazły się w dramacie Wyspiańskiego. „- To przecież w ogóle nie tak było!” – stwierdzi oburzona Zofia Szczupaczyńska, widząc przedstawienie teatralne. A jak podobno było? Dowiecie się, czytając Złoty róg. Więcej o książce Maryli Szymiczkowej pisałem w dawnej Lekturze na weekend.

Najciekawsze w tej powieści są właśnie odwołania do Wesela Wyspiańskiego, zabawa literackim pierwowzorem. Wymagało to i researchu i pisarskiego wyczucia, ale efekt jest fantastyczny. Wyłapywanie aluzji, cytatów, obserwowanie rzeczywistych i wziętych wprost z dramatu Wyspiańskiego osób na powieściowym planie (pojawiają się m.in. Włodzimierz Tetmajer, Anna Tetmajerowa, Lucjan Rydel, Jadwiga Mikołajczykówna, Klimina, Radczyni – Antonina Domańska – czy Wernyhora. W tle majaczy złowroga postać chochoła) sprawia nie lada frajdę.

Pamiętajcie, że rzeczywistość może być postawą do stworzenia powieści czy opowiadań. Literatura także sama w sobie może inspirować literaturę. Chcecie się dowiedzieć więcej? Zapraszam na najbliższy Kurs Inspiracje. Ruszamy 9 marca:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Czekam na was! Poznajcie literaturę od całkiem innej strony.

Źródło cytatów: Maryla Szymiczkowa, Złoty róg, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2020.
Źródło grafiki: http://fototeka.fn.org.pl/pl/foto/view/16152/wesele-1972.html

Dodaj komentarz