Andrzej  P. Urbański o tym, jak ważne jest programowanie

Andrzej P. Urbański – absolwent kursów Pasji Pisania – wykorzystuje swoje pióro, aby przekonać, jak ważna i cenna jest nauka programowania. W niedawnym numerze „Forum Akademickiego” ukazał się jego kolejny tekst.

Jakiś czas temu pisaliśmy na blogu o jednej z publikacji Andrzeja P. Urbańskiego, absolwenta kursów Pasji Pisania. Chodziło o opowiadanie rozgrywające się w poznańskim Centrum Szyfrów Enigma. Bohaterowie – dwóch chłopców – dzięki interaktywnym zabawom mogło się przekonać, jak łamać szyfry. Tekst opublikowano w piśmie „Programista Junior”. W tym roku na łamach „Programisty Juniora” ukazały się jeszcze trzy artykuły-opowiadania Andrzeja P. Urbańskiego. Przetłumaczono je także na język ukraiński, aby programowaniem zainteresować właśnie ukraińskie dzieci. Te ukraińskie wersje są w przeciwieństwie do polskich stanowiących dobro „Programisty Juniora” dostępne w internecie.

Andrzej P. Urbański

O swojej działalności społecznej w tym zakresie Andrzej P. Urbański napisał także w ciekawym artykule Studenckie Koło Naukowe „Prometeusze programowania” wspiera ukraińskie dzieci, który ukazał się w niedawnym numerze Forum Akademickiego. Co ma wspólnego programowanie z Prometeuszem i ogniem? Dlaczego programowania kiedyś powszechnie uczono w szkołach, a potem zarzucono to nauczanie? I jak jedno ze studenckich kół zaangażowało się w pomoc dzieciom z jednego z domów dziecka? O tym wszystkim przeczytacie tutaj. A oto fragment artykułu:

„Uważa się, że dzięki opanowaniu ognia przez ludzi pierwotnych dieta z ciepłych potraw przyczyniała się do rozwoju mózgu.
Powołując się na mit o Prometeuszu, który dał ludziom ogień, Studenckie Koło Naukowe „Prometeusze Programowania” https://pro.put.poznan.pl, chce dawać, zwłaszcza tym wykluczonym, umiejętność programowania. To rozwinie nie tylko tych edukowanych, ale też ich nauczycieli, bowiem umiejętność przekazywania innym ludziom własnych umiejętności to wyższy stopień wtajemniczenia. Trochę podobnie jak przekazywanie komputerom umiejętności przez ich programowanie czy uczenie sztucznych sieci neuronowych”.

Jeszcze przed publikacją tego artykułu impulsywnie napisałem Andy’emu: „Bardzo mi się podoba propozycja Twojego loga, a jeszcze bardziej to uzasadnienie! Takie twórcze! Cudownie to wyszło”.

Andy, w imieniu całego zespołu Pasji Pisania serdecznie ci gratuluję kolejnych publikacji. To wspaniałe, że wykorzystujesz swój talent pisarski, aby przysłużyć się innym. Życzę ci następnych sukcesów na tym polu!

Źródło cytatu: Andrzej P. Urbański, Studenckie Koło Naukowe „Prometeusze programowania” wspiera ukraińskie dzieci, „Forum Akademickie”, nr 9/2022.

2 Replies to “Andrzej  P. Urbański o tym, jak ważne jest programowanie”

  1. Gratulacje !

    1. Dzięki Tobie i Michałowi, że dostrzegł moje wysiłki 🙂

Dodaj komentarz