Święto Książek

Dziś 23 kwietnia. W kalendarzu to dzień szczególny – obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Polsce to święto obecne od 2008 roku. A jak wy zamierzacie świętować ten dzień?

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W 1995 roku ustanowiło go UNESCO. Ten dzień ma za zadanie przypomnieć, jak istotną częścią naszej kultury jest literatura, a zatem i promocja czytelnictwa, edytorstwa, tłumaczeń, wszystkiego, co składa się na własność intelektualną.

Co ciekawe, Światowy Dzień Książki ma dłuższą historię. Jego organizację zaproponował
już w 1926 r. Vicente Clavel Andres, wydawca. W Katalonii 23 kwietnia to huczne święto narodowe, a zarazem dzień jej patrona – świętego Jerzego. Co więcej, to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 odeszli Miguel de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega (datę śmierci Szekspira podaje się za kalendarzem juliańskim, a pozostałych dwóch pisarzy – zgodnie z zasadami kalendarza gregoriańskiego). Tego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych uznanych pisarzy (np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo).

Jak obchodzicie ten dzień? Kto zrobi książkowe zakupy? Jaka książka dziś wam towarzyszy? A może weźmiecie się za książkę, której lekturę od dawna odkładacie?

Pamiętajcie, że to także święto waszych powieści czy zbiorów opowiadań – tych już napisanych i tych, nad którymi dopiero pracujecie. Może to dobry czas, aby zrealizować również pisarskie plany? Pomożemy wam w pracy nad waszymi dziełami. Wybierzcie odpowiedni kurs dla siebie:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was! I miłego świętowania!

Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Światowy_Dzień_Książki_i_Praw_Autorskich

Dodaj komentarz