Ukochana książka Eleny i Liny

„Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante to opowieść o trudnym dorastaniu, o Neapolu, o dwóch niezwykłych dziewczynach, ale przede wszystkim o ich skomplikowanej przyjaźni. Jak się okazuje Elenę i Lilę bardzo silnie połączy jedna książka.

Z Eleną Ferrante – obecnie jedną z najpopularniejszych włoskich pisarek – wiąże się interesująca tajemnica. Nie wiadomo, kto kryje się za tym pseudonimem. Ta osoba nader konsekwentnie strzeże swojej tożsamości. Ta literacka zagadka na pewno wpłynęła na popularność cyklu neapolitańskiego o perypetiach Eleny Greco i Raffaelli (Liny, Lili) Cerullo. Niemniej trzeba przyznać, że i bez tej tajemnicy, ta proza się broni – jest fascynująca. To opowieść – jak wskazuje tytuł – o trudnej, naznaczonej fascynacją przyjaźni. Która z dziewcząt właściwie jest tą genialną przyjaciółką?

Lila i Elena zaczynają dzielić miłość do tej samej książki i to w pewnym okresie cementuje ich przyjaźń – chodzi o Małe kobietki Louisy May Alcott („to po prostu piękna książka.” – stwierdza Lila). Pierwotnie Lila czytała tę powieść na polecenie nauczycielki – później mogła sprawić sobie własny egzemplarz i czytać razem z Eleną:

„Kiedy tylko książka znalazła się w naszym posiadaniu, zaczęłyśmy się spotykać na podwórku, żeby ją razem czytać. Siadałyśmy jedna przy drugiej i czytałyśmy Małe kobietki, albo każda po cichu dla siebie, albo na głos. Czytałyśmy ją miesiącami, tyle razy, że była dosłownie w strzępach, wybrudzona, bez grzbietu, z rozprutymi zszyciami. Ale wciąż jeszcze była to nasza najukochańsza książka. Ja się nią opiekowałam, przechowywałam ją w domu między podręcznikami, bo Lila bała się trzymać ją u siebie. Jej ojciec złościł się, gdy przyłapywał ją na czytaniu”.

Jak się okaże, po części dzięki Małym kobietkom Lila zacznie marzyć o karierze pisarskiej. Co z tego wyniknie? Przekonacie się już niebawem!

Myślę, że to uroczy epizod w Genialnej przyjaciółce – od razu mnie ujął! Czy i wy macie książki, do których miłość dzielicie z przyjaciółmi?

Źródło cytatów: Elena Ferrante, Genialna przyjaciółka, tłum. Alina Pawłowska-Zampino, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2018.
Źródło grafiki: https://www.glamour.pl/artykul/genialna-przyjaciolka-serial-ktory-podbil-serca-widzow-co-trzeba-o-nim-wiedziec-200405064512

Dodaj komentarz