Édouard Louis przy pracy

Édouard Louis jest jednym z najbardziej cenionych francuskich pisarzy młodego pokolenia. Uznanie przyniosły mu wstrząsające autobiograficzne książki traktujące o próbie przezwyciężania traum. Podejrzyjcie go przy pracy.

„Czuję się odległy od pisarzy, którzy opowiadają, że odkryli literaturę za sprawą miłości do słów i fascynacji poetycką wizją świata. ze mną jest inaczej. Pisałem, żeby przeżyć”.

Édouard Louis, francuski pisarz, pojawił się na polskim rynku w 2018 roku z wstrząsającą autobiograficzną książką Historia przemocy. Fabularnie wszystko sprowadza się do jednego zdarzenia – Louis zaprosił do siebie poznanego na ulicy mężczyznę. Całkiem przyjemny wieczór zmienił się w koszmar, gdy pisarz padł ofiarą przemocy. Teraz próbuje o tym opowiedzieć, znaleźć odpowiednie słowa.

Dziś Édouard Louis jest cenionym twórcą. Ma w swoim dorobku coraz więcej dobrze przyjętych książek, inspirowanych własnym życiem. W tym roku w Polsce ukazała się kolejna: Zmiana, w której pisarz opowiada, jak na skutek rozpaczliwych wydostał się z biedy, porzucił swoje dziedzictwo – i jaką cenę przyszło mu za to zapłacić. Pojawiły się też wątki pisarskie. Jak się okazuje, napisanie pierwszej książki wcale nie było łatwe. Zobaczcie:

„Teraz należało napisać książkę, byłem tego pewien, że w ten sposób ostatecznie się uratuję. (…) Codziennie rano siadałem przed komputerem, żeby pisać, zmuszałem się, wstawałem, kręciłem się w kółko po maleńkim mieszkanku, nakazywałem sobie: »Musi ci się udać, musi ci się udać«, ale te zachęty niczego nie zmieniały, żadne słowa godne przelania na papier nie napływały.
Chodziłem do kawiarni, robiłem notatki w małym kajecie, próbowałem szkicować fabuły, ale wszystko, co pisałem, jeszcze bardziej mnie zniechęcało – kiedy nazajutrz czytałem szkice z poprzedniego dnia, czułem się sam przez siebie zbrukany i ośmieszony; wszystko, co pisałem, przypominało nieudane plagiaty autorów, których kochałem, dlatego wszystko kasowałem, rozpacz uniemożliwiała mi dalszą pracę”.

Kto z was umiałby się w tym odnaleźć? Édouard Louis mimo tych rozterek osiągnął wielki pisarski sukces.

Pamiętajcie, że nie musicie być sami w pisaniu. W Pasji Pisania poprowadzimy was przez drogę twórczą. Otrzymacie mnóstwo rad i poznacie ludzi o podobnych pisarskich ambicjach. Wybierzcie kurs dla siebie:

https://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Édouard Louis, Zmiana, tłum. Joanna Polachowska, Wydawnictwo Pauza, Warszawa 2023.
Źródło grafiki: https://www.interviewmagazine.com/culture/edouard-louis-bam-st-annes-warehouse-the-end-of-eddy-a-history-of-violence

Dodaj komentarz