Casey pisze nową książkę

Casey Peabody, główna bohaterka powieści Lily King, konsekwentnie podążała pisarską ścieżką. Wreszcie ukończyła książkę i wysyłała ją do agentów. A co z następną powieścią? Sprawdźcie!

„- Jestem pisarką.
– Pisarka. Fajnie. Ciężko zarabiać na życie twórczością. (…) Ale warto próbować, co?”

Camila „Casey” Peabody to narratorka i główna bohaterka znakomitej powieści amerykańskiej pisarki Lily King: Kochankowie i pisarze (o tej pozycji pisałem więcej w zeszłorocznej Lekturze na weekend). Jest osobą zagubioną i niepewną, ale też konsekwentną w działaniu. Pisanie jest dla niej ucieczką, schronieniem, sposobem na życie. Nie oznacza to, że tworzenie przychodzi jej łatwo. Miewa swoje wzloty i upadki. Brzmi znajomo? Nad swoją pierwszą książką – inspirowaną przeżyciami matki – Casey pracowała sześć lat. Wreszcie wysłała ją do agentów – i zaczęła pisać kolejną powieść.

Wydawałoby się, że powinno iść jej znakomicie, prawda? Nowy pomysł, skutecznie dotąd blokowany przez poprzednią historię, nowa twórcza energia. A jednak pisanie drugiej powieści nie idzie gładko:

„Próbuję napisać coś nowego. Kiepsko mi idzie i przerywam po kilku zdaniach. Chociaż wcześniej tego nie czułam, ze starą powieścią wpadłam w pewien rytm. Znałam te postaci, wiedziałam, jak o nich pisać. Słyszałam ich głosy, widziałam ich gesty, a wszystko inne wydaje mi się teraz sztuczne i sztywne. Tęsknię za nimi, tymi ludźmi, którzy kiedyś też wydawali mi się sztywni i sztuczni, a teraz mam poczucie, że są jedynymi ludźmi, o których mogłabym kiedykolwiek pisać”

Byliście kiedyś w takiej samej sytuacji? Czy tęskniliście za bohaterami książki, którą właśnie po wielu trudach ukończyliście?

Pamiętajcie, że w ramach Pasji Pisania pomożemy wam wystartować z nowymi – i z pierwszymi! – powieściami. Na przykład na Pracy nad Tekstem. To cztery intensywne twórcze tygodnie przeznaczone dla waszych powieści i opowiadań. Najbliższa edycja rusza już 21 lutego:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Lily King, Kochankowie i pisarze, tłum. Magdalena Koziej, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2021.

Dodaj komentarz