Debiuty Marii Biernackiej-Drabik i Mai van Straaten wyróżnione!

Dwie książki absolwentek naszych kursów – „Za żywopłotem” Marii Biernackiej-Drabik i „Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu” Mai van Straaten – zostały zakwalifikowane do 3. edycji Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku.

Pora ogłosić kolejne wielkie sukcesy naszych kursantek!

Maria Biernacka-Drabik debiutowała w lutym 2023 roku znakomitą powieścią Za żywopłotem (MUZA Warszawskie Wydawnictwo Literackie). Głównym bohaterem jest Miłosz Zdebski, który spędził ostatnie piętnaście lat w więzieniu. Został skazany za morderstwo, którego nie popełnił. Teraz wychodzi na wolność, wraca do Krakowa. Musi odkryć, kto naprawdę zabił jego przyjaciela Jakuba. Sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Maria Biernacka-Drabik szlifowała Za żywopłotem podczas kolejnych edycji Pracy nad Tekstem, prowadzonych przez Michała Pawła Urbaniaka. Więcej pisaliśmy tutaj.

Czytelnicy docenili tę historię. Ostatnio Za żywopłotem zostało nominowane w plebiscycie serwisu Lubimy Czytać do tytułu Książka Roku w kategorii „debiut”. Czekamy na wyniki plebiscytu!

Z kolei Maja van Straaten debiutowała we wrześniu zeszłego roku stylowym kryminałem retro z humorem: Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu (Wydawnictwo Lira). Akcja rozgrywa się w 1924 roku. Zaczyna się od zaginięcia w tajemniczych okolicznościach obrazu „Kukułka” Józefa Chełmońskiego. Próbuje go odnaleźć malarka Franciszka Tańska. Szuka słynnego dzieła w całej przedwojennej Warszawie – a do pomocy ma wielu przyjaciół. Nie wie, że znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Maja van Straaten tworzyła swoją pierwszą książkę na zoomowych warsztatach Jakuba Winiarskiego „Powieść ON-LINE”. Więcej o jej debiucie przeczytacie tutaj.

Mamy wspaniałe pisarskie wieści! Teraz obie książki naszych absolwentek spotkały się w 3. edycji Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku – przeszły wstępne eliminacje. Nagrodę finansuje Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wyróżnienie ma na celu docenienie twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Pełną listę 18 zakwalifikowanych tytułów znajdziecie tutaj. Laureat lub laureatka otrzymają 25 tys. Złotych oraz pamiątkową statuetkę.

Lista nominowanych zostanie ogłoszona 19 marca.

Marysiu, Maju, gratulujemy wam wielkiego sukcesu! Trzymamy kciuki za was i za wasze debiutanckie powieści!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/18-ksiazek-zakwalifikowanych-do-rywalizacji-o-nagrode-marszalka-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego-za-kryminalny-debiut-2023-roku/

One Reply to “Debiuty Marii Biernackiej-Drabik i Mai van Straaten wyróżnione!”

  1. Dziękuję:)) To tutaj wszystko się zaczęło i, niezależnie od wyników konkursu czy plebiscytu, cieszę się, że nadal trwa!
    Maju! Gratulacje raz jeszcze!:))

Dodaj komentarz