Pierwsze próby pisarskie George Sand

George Sand, jedna z najwybitniejszych pisarek francuskich, pisała niemal przez całe życie. Pierwsze czytelniczki znalazła na pensji klasztornej, gdzie przebywała jako nastolatka. Tak właśnie się zaczęło…

George Sand już jako mała Aurora Dupin (bo tak nazywała się naprawdę) potrafiła nieźle posługiwać się piórem. Przekonały się o tym jej koleżanki z paryskiej klasztornej pensji, gdzie trafiła w styczniu 1819 roku. Miała wówczas niespełna piętnaście lat. Dorobiła się tam nietuzinkowego przezwiska (koleżanki „nazywały Aurorę notatnikiem, jako że wszystko zapisywała”). Później czytała im swoje opowiadania – i uczyła się pisarskiej sztuki, szukała własnego głosu. Zobaczcie:

„Odstręczało ją pisanie o czymś, na czym się nie zna, więc choć koleżanki oczekiwały wątków romansowych, bohaterowie stworzeni przez Aurorę cierpieli męki natury filozoficzno-religijnej. To prowadziło do gwałtownych sporów, ale i słusznych zapewne zarzutów pod adresem autorki, że nudzi. Aurora, nie zważając na opinie przyjaciółek, w każdej wolnej chwili tworzyła. Pisała niemal obsesyjnie, głównie krótkie opowiadania, szybko też zrozumiała, że fabuła może stanowić ulepszoną wersję jej nieudanego życia.
George zmaga się z zarzutami, że jest ekshibicjonistką, gdyż jej książki opisują prawdziwe zdarzenia, podczas gdy naprawdę były i są wołaniem o pomoc. Trochę trwało, nim pojęła, że powieści odzwierciedlają nie tylko poglądy autora, lecz i czytelnika, więc pisarz nigdy nie zgadnie, jak zostaną odebrane. Każdy człowiek dopełnia tekst własnym doświadczeniem, przekonaniami i wiarą, dlatego – niejako ponad tekstem – dzieje się coś magicznego i nie da się tej magii powielić, bo jest unikatowa, powstaje w umysłach ludzi”.

Czy zgadzacie się z George Sand?

A może i wy od dawna marzycie o karierze pisarskiej, ale piszecie do szuflady, boicie się pokazać swoje teksty? Pora to zmienić! Skorzystajcie z kursów Pasji Pisania! Oferujemy mnóstwo wiedzy warsztatowej, motywacji, życzliwą krytykę i twórczą pracę w miłej atmosferze! Wybierzcie kurs dla siebie!

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Magdalena Niedźwiedzka, Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2021.

Dodaj komentarz