Czy Lou napisze książkę?

Lou Faucher, z pochodzenia Szwedka, to znana aktorka, choć już nieco przebrzmiała. Największą sławę przyniosła jej tytułowa rola w filmie historycznym „Babetta”. W powieści Niny Wähä, Lou jest zagubiona – myśli też o pisaniu.

Babetta – druga wydana w Polsce powieść Niny Wähä, szwedzkiej pisarki, traktuje o dwóch przyjaciółkach (tylko co właściwie znaczy to słowo?).  Równowaga w tej relacji jest ustalona i zaburzona („Lou od zawsze szła pierwsza. Przede mną. Magnes, który przyciąga wszystkich. A ja od początku szłam z tyłu”). Akcja rozgrywa się podczas lata, które przyszło im razem spędzić w luksusowej posiadłości we Francji. Lou i Katja znają się od czasów licealnych. Obie marzyły o aktorstwie. Początkowo to Katja była uznana za tę utalentowaną. Jednak splot okoliczności sprawił, że to Lou została gwiazdą. Katja nadal szuka swojego miejsca – w świecie i w tej relacji. Więcej o tej książce pisałem w styczniowej „Lekturze na weekend”.

W Babetcie pojawia się też wątek pisarski. Zobaczcie:

„- To o czym tak myślisz? (…)
– O jakichś głupotach. – Znów się śmieje.
– Na przykład?
Zwraca twarz ku daszkowi z białego płótna, który trzepocze nad nami jak biała, czysta kartka.
– Sama nie wiem… po prostu pomyślałam… że mogłabym zacząć pisać.
Zauważam, że mówiąc to, nie patrzy na mnie. Gdy kończy, podnosi wzrok, czeka na jakąś reakcję albo przyzwolenie. Przypominają mi się wiersze, które pokazywała mi w liceum.
– No pewnie. – Kiwam głową z aprobatą. Staram się uśmiechnąć. – Spróbuj.
W liceum nikt nie pisze dobrych wierszy, taki już jest porządek świata, to niemożliwe.
– Sporo się nauczyłam, czytając scenariusze. – To na pewno prawda. Mam kilka pomysłów.
Przytakuję”.

Czy Lou napisała książkę? Przekonajcie się, sięgając po Babettę.

A może i wy próbujecie już sił w pisaniu? Jesteście w trakcie pisania powieści? Zaprezentujcie ją na najbliższej Pracy nad Tekstem. Ruszamy już 8 maja:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Nina Wähä, Babetta, tłum. Justyna Kwiatkowska, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2023.

2 Replies to “Czy Lou napisze książkę?”

  1. Zapisałem się na kurs „Narrative designer” dotyczący tworzenia gier komputerowych i będę zajęty do połowy lipca. Co ciekawe zapisało się wielu pisarzy, którzy mają chrapkę na pieniądze z gier. Kursów PP było więcej i udało mi się dzięki nim wydać książkę. Ciekawe jak pójdzie z grą.

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

      Powodzenia!

Dodaj komentarz