Astrid Lindgren i wierna czytelniczka

Astrid Lindgren, autorka niezapomnianych książek dla dzieci, miała wielki szacunek do swoich czytelników, zwłaszcza tych dziecięcych. Odpisywała na każdą wiadomość. Jednak pewna wymiana listów nieoczekiwanie zaowocowała dłuższą znajomością. Tak spotkały się zupełnie odmienne światy – dojrzałej kobiety i zbuntowanej nastolatki.

Wydawałoby się, że ta relacja nie miała racji bytu. Kiedy Astrid Lindgren poznała Sarę Ljungcrantz, była już po sześćdziesiątce, zyskała status uznanej i kochanej na całym świecie pisarki. Tymczasem Sara była zbuntowaną dwunastolatką, impulsywną, pełną (niebezpodstawnych) pretensji do świata, bardzo wrażliwą i niedojrzałą jednocześnie. Jej pierwszy list jest dość obcesowy. Zwraca się ona do Astrid Lindgren z prośbą o wsparcie i „załatwienie” zdjęć próbnych do pewnego filmu. W zamian dostaje, jak można się spodziewać (list nie zachował się), dość szorstką odprawę.

A jednak to początek wyjątkowej listownej relacji. Astrid Lindgren zaprzyjaźni się z Sarą. Ich listy – wymieniane z przerwami przez wiele lat – składają się na piękną opowieść, w której nastolatka mierzy się ze światem, snuje marzenia (nie brakuje też tych literackich, czasem rozczulająco zabawnych: „Kiedy byłam mała, chciałam zostać pisarką, ale jak tylko zaczynam pisać książkę, czuję się zmęczona po dziesięciu-piętnastu stronach”) i stopniowo dojrzewa, a ukochana autorka życzliwie ją wspiera. Astrid Lindgren napisze:

„Saro, moja miła dziewczynko, zaczynam być naprawdę z tobą związana. Jest w twoich listach coś takiego, co sprawia, że myślę, że ty powoli wyjdziesz z poczwarki, którą jesteś, i że rozprostujesz się tak, że staniesz się motylem. Nie pędziłabyś z takim trudem przez ten świat, gdyby nie było w tonie nadwrażliwości, która polega na tym, że czujesz i myślisz trochę więcej niż twoi rówieśnicy”.

Ta korespondencja doczekała się wydania. Przeczytajcie Twoje listy chowam pod materacem. Korespondencja z 1971-2002. To wzruszająca, chwytająca za serce lektura.

Być może chcielibyście pisać dla dzieci i osiągnąć taką popularność jak Astrid Lindgren. Dajcie sobie szansę. Zapiszcie się na Weekendowy Kurs Pisania Literatury Dziecięcej w Warszawie. Warsztaty poprowadzi Monika Owruszko.

A może dopiero dorastasz – tak jak Sara – ale masz już pisarskie marzenia? Jeśli tak – sprawdź swoje teksty na Internetowym Kursie dla Nastolatków, który startuje już 24 października. Rozwiniesz się w przyjaznej, twórczej przestrzeni wśród twoich rówieśników. Kurs poprowadzi znakomita pisarka Barbara Sęk. Zostały ostatnie miejsca:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-dla-nastolatkow.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Astrid Lindgren, Sara Schwardt, Twoje listy chowam pod materacem. Korespondencja 1971-2002, przeł. Anna Węgleńska, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015.
Źródło grafiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Astrid_Lindgren

Dodaj komentarz