Pisarz i jego fan

Gabriel Noone, uznany pisarz prowadzący w radiu nocną audycję, dostaje do przeczytania maszynopis książki jednego ze swych fanów – Petera. Nawiązuje z nim kontakt. Stopniowo Peter zaczyna zajmować ważne miejsce w jego życiu – ale jest w Peterze coś zagadkowego, coś, czego sam Gabriel nie rozumie…

Gabriel Noone – narrator powieści Armisteada Maupina Nocny słuchacz – jest popularnym pisarzem. Wielkim uznaniem cieszy się też jego nocna audycja. Jednak on sam nie jest szczęśliwy. Przeżywa kryzys twórczy, ma też kłopoty w życiu prywatnym (jego partner Jess Carmody wyprowadził się, a ich związek trwa w swoistym zawieszeniu).

Wkrótce Gabriel dostaje pewien maszynopis do przeczytania – autorem jest jego nastoletni fan Peter Lomax, chłopiec po traumatycznych przejściach. Gabe i Peter nawiązują kontakt – między nimi tworzy się silna więź. Życie narratora się zmienia, widzi w nim nowy sens. A jednak jest w tej historii coś niejasnego, niepokojącego. Sporo tu niewiadomych. Gabriel, szukając Petera, wikła się coraz bardziej:

„Gdzieś jakby się zagubiło właściwe mi ciągłe poczucie, że sam wszystko stwarzam. Coś, co zaczęło się, jak prosta rozrywka umysłowa – nieco kłopotliwa dla mnie odmiana – stało się nagle jedynym znanym mi kosmosem, tak jakby ktoś mnie sprowadził do postaci w książce.
Jak gdyby ktoś inny stwarzał tę fabułę”.

Nocny słuchacz to bardzo ciekawa książka – coś między thrillerem a dobrą powieścią psychologiczną. Sporo tu też o pisaniu, jego naturze, o mariażu prawdy i fikcji. Sam Gabriel Noone tak powie o swoim pisarstwie:

„Z zawodu jestem łgarzem, więc ostrzegam, że od lat okradam własne życie w imię literatury pięknej. Niczym sroka wychwytuję błyskotki, odrzucając resztę; wszystko, co nie służy konstrukcji opowieści, jest dla mnie nieprzydatne”.

Oto kolejna „pisarska” pozycja, którą warto poznać! Na marginesie warto dodać, że została zekranizowana – w filmie główne role zagrali Robin Williams i Toni Collette.

Źródło cytatów: Armistead Maupin, Nocny słuchacz, przeł. Paweł Łopatka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009.
Źródło grafiki: https://www.alekinoplus.pl/program/film/nocny-sluchacz_27595

Dodaj komentarz