Pochwała Indywidualizmu – Oscar Wilde politykuje

Oscar Wilde znany jest przede wszystkim z kultowej powieści „Portret Doriana Graya”, mającej dziś status arcydzieła literatury światowej. Był także wybitnym eseistą – w jednym z esejów chciał stworzyć lepsze państwo, w którym wywyższał indywidualistów.

Dusza człowieka w socjalizmie – esej polityczny, który przypomniało w tym roku Wydawnictwo Karakter – to ciekawostka w dorobku Oscara Wilde’a, pisarza-legendy, znanego dziś przede wszystkim z Portretu Doriana Graya. Dzięki temu esejowi – przetłumaczonemu na nowo przez Jacka Dehnela – możemy poznać tego wielkiego pisarza jako polityka. Snując swoją wizję świata idealnego, Wilde ma na względzie przede wszystkim Indywidualizm (wielka litera celowa) oraz dobro ludzi sztuki.

Tytuł tego tekstu może być nieco mylący. Nie jest to esej o socjalizmie, a raczej – jak zauważa w błyskotliwym komentarzu Cezary Błaszczyk – „anarchistyczne wyznanie wiary”. Wilde otwarcie krytykuje wszystkie formy władzy, aby na koniec stwierdzić: „Skoro Państwo nie ma rządzić zapytać można, co takiego miałoby ono robić. Państwo ma być dobrowolnym stowarzyszeniem organizującym pracę, a także wytwórcą i dystrybutorem potrzebnych dóbr. Państwo ma wykonywać to, co jest użyteczne. Jednostka ma zaś wykonywać to, co jest piękne”.

W świecie Wilde’a nie ma przymusu, nie ma presji społecznej, istnieje wyłącznie nastawienie na samorealizującą się jednostkę. Rządzi prawdziwy, piękny, zdrowy Indywidualizm. Chodzi wszak o to, aby stać się „doskonale i absolutnie sobą”. Autor Portretu Doriana Graya gloryfikuje wolność, zwłaszcza realizowanie się na gruncie artystycznym. Zależy mu na tym, aby człowiek „po prostu żył”. Jak dodaje: „Żyć – to jedna z najrzadszych rzeczy pod słońcem. Większość ludzi zaledwie istnieje, i tyle”.

Oczywiście Wilde przedstawia pewien rodzaj utopii – ale to utopia, w którą całkiem przyjemnie się zanurzyć. Poświęćcie chwilę tej niewielkiej książeczce. Przenieście się do utopii dla pisarzy, krainy wolności i powszechnego szczęścia.

„Ludzie zapytują często, w jakim systemie rządów najlepiej żyje się artystom. Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: najlepszym dla artysty systemem rządu jest brak rządu. To, że ktoś sprawuje władzę nad nim i jego sztuką, jest śmieszne”.

Oscar Wilde twierdził, że „Sztuka jest najintensywniejszą w świecie odmianą Indywidualizmu (…) jedyną na świecie prawdziwą odmianą Indywidualizmu”. Pielęgnujcie swój pisarski Indywidualizm. Przenieście się w rzeczywistość dla pisarzy, cudowny kreatywny świat Pasji Pisania. Wybierzcie kurs dla siebie:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Oscar Wilde, Dusza człowieka w socjalizmie, tłum. Jacek Dehnel, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2019.
Źródło grafiki: https://www.biography.com/news/oscar-wilde-facts-and-quotes i https://biografia24.pl/oscar-wilde/

Dodaj komentarz