Od inspiracji do kariery

Artur – pisarz, bohater powieści Andrew Seana Greera „Marny” – zaczął pisać dopiero za namową swojego życiowego partnera. Jego pierwsza powieść odniosła sukces. Dlaczego? Artur przy pisaniu czymś się inspirował…

Artur Marny, bohater książki Andrew Seana Greera, nie od razu został pisarzem. Właściwie nawet nie chciał nim być. Do pisania namówił go partner, wybitny poeta, Robert Brownburn. Pierwsza powieść Artura, choć współczesna, została zbudowana na antycznych podstawach. Pamiętacie mitologiczną Kalipso (na zdj. powyżej), jedną z bohaterek Odysei? Zobaczcie:

„Początkowo wyduszał z siebie tylko krótkie opowiadania, po czym, właściwie u schyłku ich związku, powieść pod tytułem Kalipso, opowiedziany na nowo mit o Kalipso z Odysei: żołnierz z czasów drugiej wojny światowej rozbija się gdzieś na południowym Pacyfiku, gdzie znajduje go i przywraca do życia miejscowy, który się w nim zakochuje, ale musi mu pomóc odnaleźć drogę powrotną do świata i wyczekującej go w domu żony.
– Arturze, ta książka… powiedział Robert, dla większego efektu zdejmując okulary. – To prawdziwy zaszczyt być związanym z tobą miłością”.

Powieść Artura osiągnęła międzynarodowy sukces – trafiła do Wielkiej Brytanii, do Francji, do Włoch, a on pisał kolejne książki. Stał się pisarzem. Łatał swoje życie jak coś co nazwał wariacką patchworkową kołdrą życia pisarza („w sumie ciepła, chociaż zawsze przykrótka”).

Pamiętajcie, że dobra inspiracja – na przykład ta mitologiczna – bywa podstawą literatury. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym więcej, odkryć nieznane dotąd możliwości waszych piór, zapraszam na mój najbliższy Kurs Inspiracje, który rusza 11 listopada:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapiszcie się już dziś! Razem szukajmy inspiracji!

Źródło cytatów: Andrew Sean Greer, Marny, tłum. Dorota Konowrocka-Sawa, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2020.
Źródło grafiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalipso_(córka_Atlasa)

Dodaj komentarz