Stephen King nauczycielem pisania

Do naszych księgarń niedawno ponownie trafiła książka „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga – istny klasyk dla adeptów pisania! To nowe rozszerzone wydanie – uzupełnione o nowe teksty, a także zawierające rozmowę Stephena Kinga z synem: Joe Hillem, również pisarzem.

Jak wiem z kursów, wiele z was chcąc nauczyć się twórczego pisania sięgało po Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika Stephena Kinga. Cytaty z tej książki znajdują się również w niektórych wykładach Pasji Pisania.

Niedawno Wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało wznowienie tego kultowego podręcznika pisania – w wersji rozszerzonej! W nowej wersji pojawiają się kolejne teksty, a także rozmowa Kinga z synem – Joe Hillem, który poszedł tą samą ścieżką, co jego słynny ojciec. Stephen King, autor ponad sześćdziesięciu książek, namiętnie czytanych, ekranizowanych, uwielbianych przez kolejne pokolenia czytelników, jest równie dobrym nauczycielem pisania!

Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa – radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów.

Ale Pamiętnik rzemieślnika to nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych – pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Zdradza także historie poszczególnych pomysłów (do czego też może zainspirować pisarza automat sprzedający środki higieniczne w damskiej przebieralni!) i konkretnych tekstów czy postaci.

King nie próbuje kreować się na mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. Humor i bezpretensjonalność, z jaką podchodzi i do pisania, i do samego siebie, a także naprawdę użyteczne wskazówki i przykłady z życia sprawiają, że Pamiętnik… jest równie wciągający (choć nie tak przerażający) jak najlepsze z jego powieści!

Już niedługo będziecie mogli wygrać Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika w kolejnym blogowym konkursie!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.proszynski.pl/Jak_pisac__Pamietnik_rzemieslnika-p-37053-.html

5 Replies to “Stephen King nauczycielem pisania”

  1. Niecierpliwie czekam i ostrze pióro! Dziękuję Michale, za przypomnienie i zwrócenie uwagi na tę pozycję. Świetny pomysł.

    1. Już mam. Czytam. Odkładam inne. Dzięki.

  2. Jest o co walczyć !

  3. A ja właśnie chciałam go kupić. Wstrzymam się:)

  4. A ja sluchalam jako audiobooka z wirtualnej biblioteki. Ale cos nie dzialalo i udalo mi sie odsluchac tylko poczatkow rozdzialow. W kazdym razie to co uslyszalam bylo bardzo ciekawe. Podobaly mi sie jego poczatki pisarskie, gdy byl dzieckiem, oraz idea, ze pisanie to telepatyczna wiez z czytelnikiem. Warto o tym pamietac!

Dodaj komentarz