Pisarski biznes Jo March

Pewnego dnia Jo March – młoda pisarka z ambicjami, bohaterka „Dobrych żon” Louisy May Alcott – udała się na prelekcję poświęconą piramidom. Niewiele dowiedziała się o starożytnym Egipcie, ale za to zrozumiała, jak może zarabiać na swoim pisarstwie.

Ostatnio zostawiliśmy Jo March – jedną z bohaterek powieści Louisy May Alcott – na wykładzie dotyczącym starożytnego Egiptu. Pech chciał, że tuż przed wystąpieniem prelegenta, Jo March przeczytała szmirowatą powieść drukowaną w czasopiśmie. Nie słuchała zbyt uważnie wykładu – za to znalazła świetny sposób na pisarski biznes. O tej przygodzie Jo pisałem tutaj.

Zobaczcie, jak dalej potoczyła się ta historia:

„Nic nie mówiąc w domu o swoim planie, nazajutrz wzięła się do pracy (…). Tyle włożyła w swą powieść rozpaczy i bólu, ile tylko umiała, nie znając tych przykrych uczuć, a na zakończenie dodała efektowne trzęsienie ziemi, ponieważ rzecz działa się w Lizbonie. Następnie po kryjomu wyprawiła rękopis wraz z listem, skromnie nadmieniając, że autor nie śmie spodziewać się nagrody i chętnie przyjmie jakąkolwiek bądź sumę.
Sześć tygodni oczekiwania to długi ciąg czasu, a jeszcze dłuższy, żeby panienka utrzymała coś w tajemnicy; jednakże Joe potrafiła i czekać, i milczeć. Właśnie kiedy już straciła nadzieję na ujrzenie swego rękopisu w formie drukowanej, nadszedł list, który jej prawie zaparł oddech: otworzywszy bowiem kopertę, ujrzała sto dolarów wypadających na kolana. Przez chwilę wytrzeszczała oczy jakby na węża, a potem przeczytała list i wreszcie rozpłakała się. Gdyby grzeczny autor tego pisma mógł wiedzieć, jak wielką radość wzbudził w bliźnim płci żeńskiej, sądzę, że poświęcałby tej zabawce wolne chwile, jeżeli je miał. Jo oceniła wyżej list niż pieniądze, dlatego, że był zachęcający, a po kilkuletniej pracy było jej tak miło przekonać się, że umie cośkolwiek, chociażby tylko napisać powieść sensacyjną”.

Pomysł na pisarski biznes wypalił! Jo zaczęła utrzymywać rodzinę („za Córkę księcia zapłaciła rachunek rzeźnika; za Rękę widma sprawiła nowy dywan; za Wyklęcie miasta nakupiła korzeni i sukien”).

Czy i wy chcielibyście, aby was doceniono w ten sposób? Spełnicie swoje marzenia! Popracujcie nad swoimi tekstami na kursach Pasji Pisania – pod okiem profesjonalistów. Cieszcie się pisaniem, pozwólcie, aby was doceniono. Wybierzcie najwłaściwszy kurs dla siebie:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Louisa May Alcott, Dobre żony, tłum. Zofia Grabowska, Wydawnictwo MG, Warszawa 2020.
Źródło grafiki: https://www.imdb.com/title/tt3281548/

2 Replies to “Pisarski biznes Jo March”

  1. A gdzie się podział wpis o pisarzu, który przestraszył się wywiadu z dziennikarką?

Dodaj komentarz