Z kursu Pasji Pisania do Wrocławia – sukces Małgorzaty Eljaszuk-Sanchez

Mamy znakomite wieści! „Tajemnica Seleny”, opowiadanie Małgorzaty Eljaszuk-Sanchez, które powstało na jednym z kursów Pasji Pisania, zostało docenione przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022.

Nic nie cieszy nas tak, jak sukcesy absolwentów naszych kursów. Pora napisać o kolejnym! Opowiadanie Małgorzaty Eljaszuk-Sanchez Tajemnica Seleny zyskało uznanie jury Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Laureaci wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich we Wrocławiu, pod przewodnictwem Marty Guzowskiej, Ryszarda Ćwirleja i Zygmunta Miłoszewskiego.

Małgorzata Eljaszuk-Sanchez

Małgorzata Eljaszuk-Sanchez (ur. w 1987 r.) jest z wykształcenia finansistką, z zamiłowania malarką, absolwentką kursów kreatywnego pisania. Wyróżnienie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału nie jest jej pierwszym pisarskim sukcesem. Jej opowiadania wygrywały w rozmaitych konkursach (w tym organizowanych na blogu Pasji Pisania). Tekst Awirus wyróżniono w ramach konkursu „Nowe Dzienniki Gwiazdowe”. Opowiadanie Był las, są kurhany nagrodzono w konkursie Twórcy Twórców – edycja II (prace nad zbiorem trwają), a tekst Obok zostanie opublikowany antologii Wszystkie kręgi piekła, której premiera jest planowana na koniec czerwca. Również wiersze Małgorzaty Eljaszuk-Sanchez – na przykład Harey, Rafa oraz Mały człowiek – zostały docenione w konkursach poetyckich.

Drugą pasją Gosi jest malarstwo abstrakcyjne inspirowane motywami i kolorami natury. Jej obrazy możecie zobaczyć tutaj.

Gosię poznałem w maju 2019 roku na Kursie Pasja Pisania I. Jej teksty zrobiły na mnie duże wrażenie – były świadectwem pisarskiej dojrzałości, pomysłowości, wspaniałej wyobraźni. Później spotkaliśmy się także na Kursie Inspiracje i kilku edycjach Pracy nad Tekstem (to właśnie podczas jednej z nich Gosia pracowała nad Tajemnicą Seleny). Gosia wzięła także udział w kursie Pasja Pisania II pod przewodnictwem Jakuba Winiarskiego. Bardzo imponowała mi wytrwałość Gosi, jej pracowitość, gotowość do szlifowania warsztatu bez względu na wszystko. Wiedziałem, że zajdzie daleko!

Obraz Małgorzaty Eljaszuk-Sanchez

Tajemnica Seleny to znakomite opowiadanie kryminalne. Selena, współlokatorka i kochanka Kasjana znika, a on próbuje ją odszukać. Tylko kim naprawdę była? czego się o niej dowie? Spójrzcie na początek tego opowiadania:

„Kasjan Dunowski pijał whiskey dla przyjemności, zazwyczaj w towarzystwie kogoś, kto tak jak on lubił czuć na języku karmelowy aromat zmieszany z ostrym posmakiem dębu. Tym razem powód, dla którego sięgnął po kwadratową butelkę, był na tyle bolesny, że rytuałowi picia Old No. 7 postanowił oddać się sam. Przysunął do siebie stolik, przelał resztkę whiskey do szklanki, po czym zatonął w miękkim oparciu sofy. Ognisty smak ponownie wypełnił usta, a wzrok Kasjana spoczął na doniczce ustawionej w kącie salonu. Wyrastał z niej poczwarny sukulent, który, jak głosiła tabliczka wetknięta w ziemię, należał do rodzaju Selenicereus.
W umyśle coraz bardziej poddającym się wpływowi Jacka Daniel’sa zrodziło się frapujące pytanie: co stałoby się z kaktusem, gdyby podlać go whiskey? Skoro uschnąć od niedoboru wody nie zamierzał, może umarłby od spożycia etanolu? I może razem z kaktusem umarłoby uczucie do kobiety, która przyniosła go tu sześć miesięcy wcześniej? Kasjan wciąż usiłował zrozumieć, dlaczego cztery dni temu spakowała swoje rzeczy i zniknęła bez słowa. Im więcej o tym myślał, tym bardziej utwierdzał się w przekonaniu, że powód nie miał nic wspólnego z relacją, która ich łączyła i że zamiast zastanawiać się, dlaczego odeszła, powinien zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle się wprowadziła”.

Dlaczego Selena zniknęła?

Gosiu, w imieniu całego zespołu Pasji Pisania składam ci najserdeczniejsze gratulacje. Niezmiennie cieszą mnie twoje sukcesy, a wiem, że nadejdą kolejne, coraz większe. Tak trzymaj!

Źródło grafiki: https://oversizedwallart.shop/ oraz archiwum prywatne Autorki.

3 Replies to “Z kursu Pasji Pisania do Wrocławia – sukces Małgorzaty Eljaszuk-Sanchez”

  1. aleksandraigras says: Odpowiedz

    Miałam przyjemność być na tej edycji PnT, kiedy Gosia zaprezentowała dylematy Kasjana Doskonale zapamiętałam ten początek z whisky – bardzo plastyczny i napisany ze swadą, humorem
    Znam też inne teksty autorki – równie dobre
    Gosia, kochana GRATULACJE!

    1. Dziękuję, Twoje uwielbiam czytać 😀

  2. A ja raz jeszcze dziękuję Michał za wsparcie i cenne wskazówki. Twoje kursy to świetna pisarska przygoda 🙂 I dziękuję kursantom za wnikliwe i równie cenne komentarze. Życzę wszystkim wielu sukcesów!

Dodaj komentarz