Przyjemnie?

Jeszcze tylko przez tydzień możecie przesyłać prace na aktualny blogowy konkurs. Kto pozna Jagodę, Różę, Kamilę i Magdę oraz inne bohaterki powieści „Blisko, coraz bliżej” Danuty Awolusi?

Do 3 lipca włącznie możecie przesyłać prace na aktualny blogowy konkurs. Tym razem do wygrania najnowsza książka Danuty Awolusi – pisarki i nauczycielki Pasji Pisania: Blisko, coraz bliżej. Recenzowałem tę pozycję w ramach „Lektury na weekend”.

Słowem-kluczem jest tym razem „przyjemność”. To nie musi być opowiadanie erotyczne. Jakim tropem poprowadzi was wena? Wasze prace nie powinny przekroczyć 1700 znaków ze spacjami. Opowiadanie (lub jego fragment) wklejcie w formie komentarza do wpisu konkursowego. Danuta Awolusi wybierze trzy najlepsze prace, a ich autorki/autorzy otrzymają egzemplarze jej książki ufundowane przez Wydawnictwo Czwarta Strona.

3 Replies to “Przyjemnie?”

 1. To może tak poza konkursem podzielę się swoim ostatnio odkrytym źródłem przyjemności.
  Nazywa się to „Programista Junior” i jest pisemkiem do lat 14-tu w papierowym nakładzie 5000 egzemplarzy. Popełniłem do niego już 3 artykuły. Dwa typowo programistyczne o tym jak zakodować w języku programowania szyfrowanie metodą Cezara i łamanie tego szyfru. Ściślej piszę o jego pewnym uogólnieniu z kluczem, bo pierwotnie ten szyfr kodował każdy znak po przesunięciu go w alfabecie o dwie pozycje. W tym artykuliku alfabet uwzględnia również te z polskimi znakami diakrytycznymi, więc liczy 35 znaków. Napisałem prościutkie programiki do szyfrowania, odszyfrowywania i do łamania szyfru gdy nie znamy klucza, ale znamy jedno ze słów, które zaszyfrowano. Kolejny artykuł dotyczy dedukcyjnego odgadywania przez komputer kolejności zawodniczek na mecie. O biegu wiemy tylko, która wskazana zawodniczka przybiegła za jakąś inną podaną niekoniecznie zaraz za. Mój program odgaduje w najprostszy sposób, bo wywołuje z biblioteki funkcję, która wyznacza wszystkie permutacja i każdą z nich bada czy spełnia wszystkie reguły. Jeśli, którejś nie spełnia to natychmiast ją odrzuca, a jeśli spełni wszystkie to wyświetla. Czytelnikom proponuję by podobną metodę rozwiązania zastosowali do odgadywania usadowienia osób przy okrągłym stole oraz do układania kwadratów magicznych. Mam też pomysł by napisać o szyfrowaniu polegającym na przestawianiu znaków tekstu jawnego. Opiszę jak to zrobić ręcznie taką wycinanką oraz programem do szyfrowania i do łamania tego szyfru. W kolejce jeszcze czeka trochę trudniejsze odtwarzanie sekwencji DNA(u człowieka to słowo o długości około 3mld znaków). Jest też uproszczona koszykowa porównywarka cen, na której habilitację zrobił kolega. A na DNA to moja studentka zrobiła profesurę.
  Piszę też książkę „Smakowite algorytmy”, w której znajdą się odpowiednio przeredagowane te wszystkie artykuły i jeszcze trochę.
  Z udziałem bratanicy, jej dzieci i fotografa napisałem też dla tego pisemka fotoreportaż „Muzeum tajemnic”. Jest to opowieść o kilku różnych szyfrach, telegrafie Morse’a, łodziach podwodnych Ubot i grach w bombardowanie hitlerowskich zakładów zbrojeniowych.
  Mam też pod opieką Koło Naukowe http://www.pro.put.poznan.pl które właśnie chce przez wakacje zająć się korepetycjami dla potrzebujących dzieci również z domów dziecka i Ukrainy.

 2. Niesamowite, ile rzeczy robisz i piszesz – podziwiam za brak genu lenistwa!

  1. Bardzo dziękuję, ale jednak lenistwo nie jest mi obce tylko dotyczy tych najbardziej prozaicznych rzeczy, ale staram się z nim wspólnie z moją połówką walczyć.
   Niestety, zadanie o usadzaniu przy okrągłym stole wypadło, ale jest zadane czytelnikom układanie kwadratu magicznego.
   Przyjemna była ostatnia wizyta w EMPiKu: https://pro.put.poznan.pl/press.php
   Ze studentami wymyśliliśmy letnie korepetycje https://pro.put.poznan.pl/lessons.php dla wszystkich potrzebujących tego uczniów. Przyjmujemy zapisy zarówno korepetytorów https://pro.put.poznan.pl/register.php?who=k jak uczniów https://pro.put.poznan.pl/register.php?who=u
   Można na przykład pomagać Ukraińcom w nauce polskiego.

Dodaj komentarz