Od pisarza do doradcy podatkowego

Pisanie wymaga przede wszystkim wytrwałości. Wie o tym Camila „Casey” Peabody, narratorka powieści Lily King „Kochankowie i pisarze”. Od sześciu lat pisze swoją powieść. Miała kiedyś znajomych, którzy również pisali. Dlaczego „miała”? Przekonajcie się.

„Czas wydorośleć. Nie możesz żyć przez całe życie w swoich wymyślonych światach”, słyszy Casey Peabody, narratorka Kochanków i pisarzy Lily King. A ona przecież chce tylko pisać. Żyje literaturą. Ma marzenia, które zamierza spełnić. Kiedyś spotkała ludzi o podobnych ambicjach, zamieszkali w jednym domu, pracowali nad swoimi tekstami. Jednak okazało się, że znajomi Casey ostatecznie zrezygnowali z pisania, połamali pióra. Zobaczcie:

„Wszyscy próbowaliśmy zostać pisarzami, podejmując prace, które pozwalałyby nam przeżyć. Nia i Abby pracowały nad powieściami, ja pisałam opowiadania, a Russell był poetą. Spodziewałam się, że z nas wszystkich Russell najdłużej będzie obstawał przy swoim. Sztywny i zdyscyplinowany, wstawał codziennie rano o czwartej trzydzieści, pisał do siódmej, po czym przebiegał osiem kilometrów przed wyjściem do pracy w bibliotece Wildener. Jednak poddał się jako pierwszy i poszedł na prawo. Teraz jest doradcą podatkowym w Tampie. Abby była następna. Ciocia namówiła ją, żeby podeszła do egzaminu na pośrednika handlu. Nieruchomościami, tak dla hecy. Później Abby starała się mnie przekonać, że nadal używa wyobraźni, gdy przechadza się po domach i wymyśla nowe życie dla swoich klientów. (…) Z kolei Nia poznała filologa zajmującego się Miltonem, ze wspaniałą prezencją i funduszem powierniczym, który zwrócił Nii jej powieść po przeczytaniu piętnastu stron, mówiąc, że nie cierpi żeńskiej narracji pierwszoosobowej. Nia wyrzuciła powieść do kosza, wyszła za filologa i przeprowadziła się do Houston, gdzie mąż dostał pracę na Rice University”.

Tymczasem Casey od kilku lat pracuje nad powieścią inspirowaną życiem swojej niedawno zmarłej matki. Czy wytrwa? Przekonajcie się! Kochankowie i pisarze to jedna z najbardziej pisarskich książek, jakie czytałem. Więcej pisałem o niej w „Lekturze na weekend”.

W Pasji Pisania dobrze wiemy, że tworzenie powieści wymaga wytrwałości, systematyczności. Nauczycie się jej na naszych kursach i spełnicie swoje pisarskie marzenia. Wybierzcie kurs dla siebie:

https://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Lily King, Kochankowie i pisarze, tłum. Magdalena Koziej, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2021.

Dodaj komentarz