Królowej zabrano książkę!

Skandal! Królowa Elżbieta II została okradziona ze swej podróżnej lektury, powieści Anity Brookner! Kto mógł poważyć się na coś takiego?

Czy zdarzyło się wam kiedyś, że na skutek różnych okoliczności nie mieliście ze sobą książki, która mogłaby wam umilić długą podróż? Znaleźliście się w doborowym towarzystwie. Królowej Elżbiecie II w powieści Alana Bennetta Czytelniczka znakomita przytrafiło się dokładnie to samo. Najpierw zapomniała swojej podróżnej lektury, co jednak szybko naprawiono, choć nie bez pewnych konsekwencji (mogliście o tym już przeczytać na blogu). Jednak to nie był koniec pecha tej książki i monarchini. Królowa zamierzała wrócić do lektury, gdy tylko znów znajdzie się w karecie – problem w tym, że książki nie było.

„Kareta ruszyła z łoskotem. Królowa, ani na chwilę nie przestając machać do poddanych, ukradkiem i po omacku zaczęła szukać zguby pod innymi poduszkami.
– Nie siedzisz na niej przypadkiem?
– Na czym?
– Na mojej książce.
– Nie. Patrzą na nas kombatanci i weterani na wózkach, machaj, na litość boską!
Kiedy przybyli do pałacu, królowa zamieniła słowo z Grantem, młodym lokajem odpowiedzialnym za przejazd, który powiedział, że kiedy Jej Królewska Wysokość była w Izbie Lordów, psy policyjne zwęszyły książkę i została ona skonfiskowana przez ochronę. Najprawdopodobniej już ją zdetonowano.
– Zdetonowano? – królowa nie wierzyła własnym uszom. – Ależ to była Anita Brookner!
Młody człowiek odpowiedział jej niemalże arogancko, iż ochrona sądziła najwyraźniej, że to zapalnik.
– Tak, tu muszę przyznać im rację – oświadczyła królowa. – Książki istotnie rozpalają wyobraźnię.
– Tak, pani – odparł lokaj.
Zachował się, jakby rozmawiał z własną babką. Jej Wysokość nie po raz pierwszy przekonała się z przykrością, jaką niechęć wyzwala jej czytanie.
– Cieszę się, że się zgadzamy – powiedziała. – Proszę przekazać ochronie, że oczekuję, iż jutro rano na moim biurku znajdę inny, pieczołowicie sprawdzony pod kątem występowania materiałów wybuchowych egzemplarz tej samej książki”.

Biedna królowa! Mimo wszystko jest to dość zabawna scena, prawda?

Jeśli chcecie nauczyć się pisać zabawne sceny – a nie jest to wcale łatwe – zapraszamy na Internetowy Kurs Pasja Pisania II! Najbliższy rusza już:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-pasja-pisania-ii-2.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Alan Bennett, Czytelniczka znakomita, tłum. Ewa Rajewska, Wydawnictwo Media Rodzinna, Poznań 2009.
Źródło grafiki: https://www.britannica.com/biography/Elizabeth-II

Dodaj komentarz