Rok innego (pisarskiego) życia

Stanisława Fleszarowa-Muskat była jedną z najbardziej znanych i cenionych peerelowskich autorek ówczesnej literatury popularnej. Należała też do bardzo płodnych pisarek. W jednym z felietonów pozwoliła sobie na pisarskie zwierzenie…

Stanisława Fleszarowa-Muskat (1919-1989) należała do najpopularniejszych pisarek epoki Peerelu. Kolejne wydania jej powieści obyczajowych publikowano w wysokich nakładach. Szczególne uznanie zyskały sobie takie książki jak trylogia, na którą składają się książki o losach Magdaleny: Pozwólcie nam krzyczeć, Przerwa na życie i Wizyta, a także m.in. Dwie ścieżki czasu, Stangret jaśnie pani, Pod jednym dachem, pod jednym niebem, Czterech mężczyzn na brzegu lasu. Od dobrych kilku lat jej twórczość przeżywa kolejną falę popularności.

Fleszarowa-Muskat była też felietonistką. W jednym ze swoich tekstów – przytoczonym w książce Krystyny Świerkosz: Na fali. Portret biograficzny Stanisławy Fleszarowej-Muskat, poruszyła sprawy pisarskie:

„Na zeszycie widnieje data: 5.III.1962. – A więc już rok. Rok pracy nad książką. Wiosna, lato, jesień i zima z dala od własnego życia, pobyt w obcym pejzażu – przede wszystkim psychicznym. (…) Pisarz musi być sprawiedliwy, nawet jeśli jest przeciwko jakimś ludziom, musi być z nimi, po ich stronie, czując wszystkie subiektywne racje ich nienawiści i ich rozpaczy. Sprawiedliwość pisarza polega na oddaniu sprawiedliwości zarówno dobru, jak i złu, a zło sprawiedliwie ukazane – osądza się samo, bez jego [pisarza] natarczywej pomocy. (…) Kocha się ludzi, wśród których żyło się przez rok. I którym powierzyło się wiele własnych nadziei”.

Czy zgadzacie się z tymi spostrzeżeniami?

Pamiętajcie, że na kursach Pasji Pisania pomożemy wam przejść przez ten czas z dala od własnego życia. Dokończycie swoje książki i spełnicie pisarskie marzenia. Zapraszamy na kolejną edycję Pracy nad Tekstem – ruszamy już 21 września:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Zapiszcie się. Czekamy na was i wasze powieści!

Źródło cytatu: Krystyna Świerkosz, Na fali. Portret biograficzny Stanisławy Fleszarowej Muskat, wydawnictwo Edi Press Polska, Warszawa, s. 248.

Dodaj komentarz