A którą z książkowych postaci ty kochasz najbardziej?

Dziś Walentynki – a więc pora na miłosne wyznania. Kochamy przecież również bohaterów czy bohaterki książek. A kogo kocha Adam Berwick, z „Towarzystwa Jane Austen” Natalie Jenner? Sprawdźcie!

Dziś obchodzimy Walentynki – święto zakochanych. A przecież miłość niejedno ma imię! Można kochać kogoś, kto obecny jest na kartach książek. Kogoś, kto został napisany. Założę się, że i wy macie takie ukochane postacie. Moja lista jest bardzo długa!

A dziś chciałem wam przedstawić Adama Berwicka z Towarzystwa Jane Austen Natalie Jenner (o tej książce – inspirowanej twórczością i osobą słynnej angielskiej pisarki – pisałem w zeszłorocznej Lekturze na weekend). Adam nie cenił twórczości Jane Austen – zagłębił się w nią dopiero po spotkaniu z pewną uroczą Amerykanką. Wynikła z tego wielka miłość. Zobaczcie:

„Młoda Amerykanka obiecała Adamowi, że będzie zachwycony Emmą Woodhouse, tak się jednak nie stało.
Adam kochał Elizabeth Bennet – i to w sposób, w jaki nie podejrzewał, że można kochać fikcyjną postać. Uwielbiał, że zawsze mówi to, co myśli, jednak z wielkim wyczuciem i humorem. Żałował, że nie potrafi być taki jak ona: nie ma na końcu języka idealnej, trafnej riposty, nie potrafi przyciągać do siebie ludzi i nie ma siły, by postawić się matce. Dla niego Elizabeth była podporą całej rodziny Bennetów, osobą, której odwaga i inteligencja emocjonalna powstrzymywała rodzinę przed upadkiem. Ona jednak nigdy nie uważała siebie za zbawicielkę, kochała wszystkich tak dogłębnie i mądrze, że ratowanie innych było tego nieuniknionym rezultatem.
Adam miał świadomość, że ledwo potrafi uratować samego siebie, nie mówiąc już o innych. Jednak w najbardziej samotne dni czuł czasami, że ratuje go Jane Austen. Mógł sobie tylko wyobrazić, co powiedzieliby o nim mieszkańcy wioski, gdyby się o tym dowiedzieli. Mimo to często żałował, że nie ma nikogo, z kim mógłby porozmawiać o Austen i jej powieściach. Jedyna taka osoba, którą do tej pory poznał, mieszkała po drugiej stronie świata.”

A którą z postaci literackich wy obdarzyliście miłością?

Pamiętajcie, że na kursach Pasji Pisania rozmawiamy również o literaturze. Dzięki nam znajdziecie sporo pokrewnych dusz. Już dziś wybierzcie kurs dla siebie:

https://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Natalie Jenner, Towarzystwo Jane Austen, tłum. Katarzyna Malita, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2023.
Źródło grafiki:

4 Replies to “A którą z książkowych postaci ty kochasz najbardziej?”

 1. Pisarczyk Amator says: Odpowiedz

  „A którą z postaci literackich wy obdarzyliście miłością?”

  To postać tajemnicza, niestroniąca od spraw ezoterycznych i głębszych przemyśleń…
  żyjąca pełnia życia, tańcząca w deszczu i śpiewająca z ptakami (zwłaszcza w trakcie tych „głębszych przemyśleń”), zarazem subtelna i potrafiąca dać w ryja jak się komuś należy.

  Jakub Wędrowycz forever!

 2. Hagrid 🙂 Za jego dobro i umiejetnosci patrzenia „poza”. Niektorzy powiedza, ze byl polglowkiem, ale ja to widze ianczej.

 3. Dzisiejsza śmierć uświadomiła mi, że tak samo żałowałem literackiej postaci Ernesta Nemeczka z „Chłopców z Placu Broni”.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   🙁

Dodaj komentarz