Jakiś czas temu zaproponowałem wam kolejną pisarską zabawę – „Pamiętam, że”. Muszę przyznać, że efekty przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Pora zaprezentować pierwsze z tych wielu świetnych prac.
Miesiąc: luty 2018
Jakub Winiarski i Piotr Ibrahim Kalwas o islamie
Niedawno miała miejsce premiera interesującej książki – Archipelag islam. To rozmowa rzeka dwóch pisarzy. Piotr Ibrahim Kalwas i Jakub Winiarski dyskutują o islamie i o zmieniającym się świecie.
Spóźniona premiera
Historia del Huérfano Martína de Leóna y Cárdenasa to jedna z najbardziej tajemniczych powieści Hiszpańskiego Złotego Wieku. Teraz wreszcie trafia do czytelników. Na premierę czekała przeszło cztery stulecia.
Wejść po pisarsku do czyjegoś świata
Jonathan Carroll osiągnął w Polsce sporą popularność. W swojej prozie nierzadko pisze o tworzeniu. Bohaterami jego książek bywają pisarze. Jeden z nich jest narratorem powieści Głos naszego cienia. Kiedy Joe pisał swoje pierwsze opowiadanie, długo nie wiedział jak podejść do tematu, który przecież dobrze znał.
Reguły pisarza
23 lutego 2018 r. w Big Book Cafe w Warszawie odbędzie się literacki stand-up, którego gościem będzie Marta Guzowska. Autorka lubianych kryminałów archeologicznych opowie m.in. o pisarskich regułach.
Światowy Dzień Kota – i czytający kot
Wiecie, że dziś w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Kota? Czy macie swoje ukochane koty w literaturze? Ja chciałem przypomnieć o pewnym bardzo oczytanym kocie ze swego czasu popularnej serii kryminalnej.
Najpiękniejsza historia miłosna w literaturze
Dziś obchodzimy Walentynki. Z tej okazji chciałem was zapytać o najpiękniejszą historię miłosną w literaturze. Jaka opowieść wycisnęła z was najwięcej łez, jaka miłość wydała wam się najbardziej zjawiskowa, najprawdziwsza?
Środa popielcowa w Macondo
W tym tygodniu przypada środa popielcowa. Kiedy myślę o tym dniu w kalendarzu, zawsze przypomina mi się moja ukochana książka – Sto lat samotności i pewna scena z życia rodziny Buendia.
Literackie zabawy Emmy Woodhouse
Jak myślicie, kto jest najpopularniejszą Emmą w literaturze angielskiej? Oczywiście, to Emma Woodhouse, tytułowa bohaterka jednej z powieści Jane Austen. Przekonana, że ma talent do swatania, wpędza swoich przyjaciół w coraz to nowe kłopoty. Jedna z takich prób ma podłoże literackie.
Tłusty czwartek z Kłamczuchą
Czy pamiętacie „Kłamczuchę”? To drugi tom Jeżycjady – słynnego cyklu Małgorzaty Musierowicz. Całe pokolenia śledziły zwariowane przygody Anielki Kowalik, którą jej własne kłamstwa wpędziły w kłopoty. Dziś tłusty czwartek – nie bez powodu chcę przypomnieć tę książkę.