„Dekomeron” czasów pandemii

Margaret Atwood, John Grisham, Tess Gerritsen, Celeste Ng i inni znani pisarze pracują nad wyjątkowym projektem. Będzie to wspólna książka poświęcona pandemii COVID-19, inspirowana „Dekameronem” Giovanniego Boccaccia.

Znani pisarze zaangażowali się w ciekawy wspólny projekt literacki – powieść poświęconą pandemii COVID-19. Książka Fourteen Days: An Unauthorized Gathering ma się ukazać wiosną 2022 roku. W założeniach ma mieć formę zbliżoną do Dekameronu ¬– arcydzieła Giovanniego Boccaccia.

Akcja powieści rozgrywa się podczas I fali pandemii koronawirusa w 2020 roku na dachu budynku mieszkalnego na Manhattanie. Najzamożniejsi mieszkańcy zaczynają właśnie opuszczać miasto w obawie przed SARS-CoV-2. Na dachu spotykają się bohaterowie, aby dzielić się historiami (podobnie jak w Dekameronie, gdzie grupa dziesięciu osób chroni się przed zarazą we dworku na obrzeżach Florencji).

Inicjatorem projektu był pisarz Douglas Preston, stojący na czele Gildii Autorów, najstarszej i największej w USA organizacji zrzeszającej literatów i działającej na ich rzecz. Wyszedł z założenia, że ludzie od wieków konfrontowali się z różnymi katastrofami, opowiadając historie. Dochód z planowanej powieści ma być przeznaczony na wsparcie twórców poszkodowanych finansowo w trakcie pandemii. Co ciekawe, prezes Gildii Autorów chciał kiedyś sam napisać powieść inspirowaną Dekameronem, lecz historie nie były spójne, więc zarzucił projekt – teraz może go reaktywować w szczytnym celu, razem z innymi.

„Zdałem sobie sprawę, że treść Dekameronu może przybrać współczesną formę, pokazując nowojorczyków uziemionych w mieszkaniach przez koronawirusa, którzy co wieczór gromadzą się na dachu i dzielą się historiami, by czas szybciej mijał; historiami wszelkiego typu: szokującymi, wzruszającymi, zabawnymi, wstrząsającymi, tragicznymi i strasznymi” – wyjaśnił Preston.

W napisanie powieści zaangażowało się wielu twórców – m.in. John Grisham, Tess Gerritsen, Angie Cruz, Dave Eggers, Ishmael Reed, Monique Truong, Hampton Sides, Mary Pope Osborne, Celeste Ng i Emma Donoghue. Dla czytelników ta książka będzie literacką zgadywanką, bo nazwiska autorów poszczególnych fragmentów powieści zostaną ujawnione dopiero na końcu.

Jak podoba wam się taki pomysł?

Pamiętajcie, że literatura – tak samo jak rzeczywistość – może inspirować literaturę (i na przykład współczesny Dekameron może się okazać takim samym arcydziełem, jak ten dawny). Chcecie się dowiedzieć więcej? Zapiszcie się na Kurs Inspiracje. Najbliższa edycja rusza 7 kwietnia:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapraszamy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/znani-na-calym-swiecie-pisarze-pracuja-wspolnie-nad-powiescia-o-pandemii-koronawirusa-ksiazka-ma-miec-strukture-wzorowana-na-dekameronie/

2 Replies to “„Dekomeron” czasów pandemii”

  1. Bardzo mi się podoba!

  2. Tak! w polskiej też się pojawiły dzieła „covidove”.. Np. . „Kwarantanna” G. Kalinowskiego.

Dodaj komentarz