George Sand i krytyka

George Sand, uznana francuska pisarka, jest jedną z bohaterek znakomitej powieści Magdy Knedler „Narzeczone Chopina”. To tytułowe ukochane wielkiego kompozytora wysuwają się tu na pierwszy plan. George Sand mówi też niemało na temat pisania samego w sobie.

Magda Knedler w powieści Narzeczone Chopina oddaje głos tym, które pozostały w cieniu wielkiego kompozytora: kochającym go kobietom. Z trzema z nich rozmawia pewien dziennikarz (więcej o tej powieści pisałem w „Lekturze na weekend”).

Znajdziemy tu zatem opowieść Konstancji Gładkowskiej, Marii Wodzińskiej, Jane Stirling czy wreszcie George Sand. A skoro pojawia się George Sand, nie może zabraknąć kwestii pisarskich. Jak sama mówi: „Słowa czepiają się mnie i nie chcą odejść, a później cała ja składam się z tych słów, moja przeszłość, moja teraźniejszość”. Zobaczcie, jak przedstawia dziennikarzowi swoje podejście do krytyki:

„Pan się wierci, bo moja opowieść jest nieskładna i rozwlekła. Proszę nie zaprzeczać, przecież wiem. Zawsze miałam tendencje do rozwlekania i wszyscy mi to wprost wytykali. Pan się dziwi? Proszę poczytać stare gazety. Jakieś mam, mogę panu pokazać. Owszem, byłam popularna, owszem, czytano mnie, ale przecież nie każdy uwielbiał. Musiałam przetrawić krytykę, pogodzić się z nią, wyciągnąć wnioski lub uznać, że krytykujący nie miał racji. Bolało, owszem. Z początku najbardziej, bo jak każdy, tak i ja chciałam się podobać. Szukałam więc spisków, osobistych animozji, prywatnych sympatii i antypatii. W głębi serca wiedziałam, że moje książki nie muszą przypaść do gustu każdemu, lecz przełknąć gorzką pigułkę było mi trudno. Każdemu jest trudno, choć z czasem człowiek się uczy dystansu. Nie zadowoli wszystkich. Musi więc robić swoje, jeżeli robić to naprawdę chce. Pisałam zatem dalej, malowałam świat w lekkich barwach, w jakich go widziałam, powoli przyjmując do wiadomości, że nie każdy tak samo go widzi lub tak chce widzieć. Pisałam, gotowa na sukces lub porażkę. Byłam sobą. Lubiłam pisać”.

Co sądzicie o takim podejściu?

Pamiętajcie, że na kursach Pasji Pisania dostaniecie rzetelną krytykę, sporo motywacji, a także wskazówki, jak podążać własną pisarską drogą. Wybierzcie kurs dla siebie:

https://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Magda Knedler, Narzeczone Chopina, Wydawnictwo Mando, Kraków 2021.
Źródło grafiki: https://www.cultureave.com/muzyka-najwieksza-miloscia-chopina/?print=print

Dodaj komentarz