31 grudnia to dobry czas na podsumowania. Wówczas można prześledzić również swoje lektury z mijającego roku i zdecydować, co zachwyciło nas najbardziej, a co raczej rozczarowało. Jaki był wasz czytelniczy rok 2017?
Miesiąc: grudzień 2017
Między cyzelowaniem a szałem twórczym
W „Milczącym zamku” miłośniczka dziewiętnastowiecznych angielskich powieści, prowadzi swoiste śledztwo z literaturą w tle. Ma szansę odkryć sekrety enigmatycznego pisarza, autora jej ukochanej książki. Okazuje się, że za powstaniem „Człowieka z Błota” kryje się dramatyczna historia.
Panna Bingley i miłość do książek
Czy „Dumę i uprzedzenie” trzeba komuś przedstawiać? To najsłynniejsza i najbardziej lubiana powieść Jane Austen. Trudno się dziwić, że kolejne pokolenia czytelników sięgają po nią z przyjemnością. Bohaterowie Jane Austen kochają książki – ale ta miłość niejedno ma imię…
Młodzieżowe Słowo Roku
Zakończył się już plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Oddano ponad pięć tysięcy głosów. Zwyciężyło „XD” (choć paradoksalnie – to nie to „słowo” zdobyło największą ilość głosów). Wyróżniono także inne ciekawostki językowe.
Odkrywając esencję literatury
Czy zastanawialiście się kiedyś, co obudziło w was miłość do literatury? Co poruszyło was szczególnie? Kiedy zaczęliście rozumieć jej moc? W jednym z wywiadów Joanna Bator podzieliła się właśnie takim pisarskim odkryciem.
Pokój pisarza
Czy znacie twórczość Jarosława Iwaszkiewicza? A może kojarzy wam się z lekturowym przymusem? „Pan na Stawisku” nadal pozostaje jednym z najwybitniejszych, najbardziej cenionych polskich pisarzy. Fascynuje też kolejne pokolenia innych twórców.
Notatki pisarza
Eric-Emmanuel Schmitt, jeden z najpopularniejszych dziś francuskich pisarzy, do wielu swoich dzieł dodał swoisty apendyks w postaci dziennika pracy nad daną książką. To pozwala zajrzeć za kulisy pomysłu, zobaczyć, jakimi drogami podążają inspiracje i myśli pisarza.
Dlaczego ten jeż okłamywał inne jeże?
Anna, bób, sos, ara, kajak, oko, potop, zaraz, zakaz – to przykłady palindromów, czyli wyrazów, które brzmią identycznie, niezależnie od tego, czy czytamy je od prawej do lewej, czy od lewej do prawej. Takie palindromy można układać w całe zdania – efekty bywają fantastyczne!