Małgorzata Musierowicz to dziś jedna z najbardziej cenionych autorek powieści dla młodzieży. Zresztą słynną Jeżycjadą od czterech dekad zaczytuje się nie tylko młodzież, ale także dorośli. A jakie były pisarskie początki Małgorzaty Musierowicz?
Miesiąc: wrzesień 2020
NOWOŚĆ – Kurs on-line z Marcinem Ciszewskim!
Masz zamiar napisać powieść? A może masz gotowy maszynopis, nad którym chcesz się pochylić razem z profesjonalistą? Zapraszamy na najbliższy Kurs Powieść z Marcinem Ciszewskim, który startuje już 30 września!
Lektura na weekend – Z perspektywy kota
Masz w domu kota? Niejednego? A może po prostu lubisz czytać o tych stworzeniach? Poznaj kota o wdzięcznym imieniu Nieteraz. Zaczął swoją karierę w internecie, a, nomen omen, teraz stał się autorem książki – być może książki właśnie dla ciebie!
Michał Paweł Urbaniak o przedwojennej fotografii
W najnowszym numerze „gazety fotograficznej” ukazał się esej „Po obu stronach bramy cmentarnej” Michała Pawła Urbaniaka, nauczyciela Pasji Pisania. To przejmujący tekst poświęcony jego ciotecznej babce.
Lektura na weekend – Dramat ocalonego
Dwunastoletni Eddie Adler – główny bohater powieści Ann Napolitano „Drogi Edwardzie” – jako jedyny uchodzi z życiem z katastrofy lotniczej. Miał szczęście? A może to przekleństwo? Jak funkcjonować, gdy jednego dnia stracił najbliższych i zarazem stał się „cudownym dzieckiem”?
Niezmywalne znamię – ROZWIĄZANIE KONKURSU!
Zakończył się kolejny konkurs – pora ogłosić wyniki! Prac było sporo. Kto zdobył „Znamię”, debiutancką powieść Olgierda Hurki?
Droga do bestsellera
Gary’ego Smitha z powieści „Pamiętaj, że tam są schody!” zostawiliśmy w momencie, w którym porzucił swój projekt biograficzny i skierował twórcze zainteresowania w stronę książki kucharskiej pisanej z myślą o kotach. Nieocenioną inspirację stanowił w tym przypadku niezwykle wybredny kot Petit.
Lektura na weekend – Władza nad słowem
Pandemia. „Księgi Jakubowe” i „Apetyt na miłość”. Kuba i Szanghaj. Stan podróży i stan zasiedzenia w naszym rodzimym piekiełku. Magia plastiku i magia markowej odzieży. To wszystko miesza się w arcywybuchową mieszankę w najnowszym zbiorze felietonów Doroty Masłowskiej.
Co poeta miał na myśli?
Pamiętacie to nieśmiertelne pytanie na języku polskim? Zawsze towarzyszyło szkolnemu omawianiu wierszy. Agata Abbott – mająca uzasadnione ambicje literackie – też musi odpowiedzieć na podobne pytanie. A jednak odpowiedź wydaje się trudna.
Z tła do powieści
„Duma i uprzedzenie” to najpopularniejsza powieść Jane Austen i dziś powszechnie cenione arcydzieło literatury. Takie postacie jak pan Darcy, Lizzie Bennet, jej rodzice, pastor Collins Karolina Bingley czy Lady Katarzyna de Bourgh stały się ikonami literackimi. A jednak o pewnej grupie postaci w powieściach Austen się nie pamięta – o służbie. Jo Baker w swojej […]