Nadszedł ostatni dzień roku, a zatem tradycyjnie chciałbym was zaprosić do podsumowania czytelniczego. Ten rok nie był łatwy – a jaki okazał się lekturowo? Czy ten czas wpłynął na wasze czytanie? Jakie tegoroczne lekturowe odkrycia i zachwyty możecie wynotować?
Miesiąc: grudzień 2020
Niech 2021 rok będzie pisarskim rokiem!
Nadchodzi kolejny rok, a zatem pora na postanowienia noworoczne. Może warto postawić na te pisarskie? Dokończenie książki? Jej rozpoczęcie? Regularne pisanie? Pomożemy wam je spełnić! Zobaczcie, co dla was przygotowaliśmy!
Lektura na weekend – Boże Narodzenie i morderstwo
Agatha Christie umieszczała w swoich powieściach zbrodnie w najróżniejszych okolicznościach. Miały miejsce na statku, w samolocie, podczas przyjęcia, w szkole, w domu studenckim, na festynie. Zdarzyło się też morderstwo w Boże Narodzenie – taki właśnie tytuł nosi jedna z najlepszych powieści Królowej Kryminałów.
Kubek w kubek – ROZWIĄZANIE KONKURSU!
Zakończył się już mikołajkowy konkurs kubkowy. Przesłaliście wiele wspaniałych prac, trudno było ustalić werdykt Kto dostanie kubek z „Listą nieobecności”?
Lektura na weekend – Wielkie pieniądze, wielkie złudzenia
„Wieczny odpoczynek” to dziewiętnasty tom cyklu o śledczej Anastazji Kamieńskiej. Sprawa, którą tym razem przychodzi jej się zająć jest wyjątkowo zagmatwana. Co łączy zabójstwo młodego milicjanta, dawno rozstrzygniętą zbrodnię, która wydarzyła się na pewnym letnisku dekadę wcześniej oraz kradzież cennego pierścionka?
Nocne pisanie pani Elizy
Eliza Orzeszkowa niezbyt chętnie pisała o sobie, unikała zwierzeń. A jednak poproszona o takie pisemne zwierzenia, postanawia: „opowiem parę chwil szczęścia”. Jedna z takich chwil odsyła do roku 1864, kiedy przyszła autorka „Nad Niemnem” podejmowała pierwsze pisarskie próby.
Komu kubek, komu?
Jeszcze tylko przez tydzień możecie nadsyłać prace na mikołajkowy konkurs – tym razem nie książkowy. Kto chce wygrać pisarski kubek?
Lektura na weekend – Z szuflady Marcela Prousta
Marcel Proust jest przede wszystkim znany jako autor fenomenalnego cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”. A jednak – jak większość autorów – i on kiedyś wprawiał się w piórze, pisał do szuflady. Teraz możemy zajrzeć do tych tekstów – a to za sprawą książki „Tajemniczy korespondent”.
O spóźnionych (?) sukcesach
Czy znacie twórczość Lucii Berlin? Może jej książkę „Instrukcja dla pań sprzątających”? To prozaiczka, która została naprawdę doceniona dopiero po śmierci i zajęła ważne miejsce wśród amerykańskich pisarzy. Jej opowiadania są niepokojące, głębokie i pełne psychologicznej prawdy. Niedawno ukazał się kolejny zbiór – „Wieczór w raju”.