„Nigdy nie miałam planu na życie, na zmianę gardziłam tymi, którzy go mają, i zazdrościłam im. Jedyne, w czym jestem naprawdę dobra, to pisanie” – wyznaje bezimienna bohaterka „Tej drugiej”. Nagle jej monotonną raczej egzystencję przerywa perspektywa romansu z żonatym doktorem. Wbrew pozorom nie jest to jednak opowieść o miłości.
Miesiąc: maj 2020
Od karmienia kota do bestsellera
Pamiętacie Gary’ego, bohatera powieści Krystyny Siesickiej „Pamiętaj, że tam są schody!”, który od lat pracuje nad biografią ciotki swojej minionej żony? Mieszkający z nim kot Petit nie ułatwia mu pracy – a jednak to właśnie on podsuwa mu pomysł na potencjalny bestseller.
Szukając nieobecnych
Tylko do końca maja możecie nadsyłać prace na blogowy konkurs Pasji Pisania. Do wygrania „Lista nieobecności” – moja debiutancka powieść, która od paru dni gości w księgarniach.
Lektura na weekend – Takie trudne wybory
Uważam, że literatura dla młodzieży dość szybko się starzeje. Gdy dziś czyta się powieści młodzieżowe z lat 60 czy 70 ubiegłego wieku, można zobaczyć sporą warstwę patyny. Rzeczywistość już dawno zdążyła się zmienić. A jednak mimo „nieaktualnych” dekoracji, opisane w nich historie nadal bywają niezwykle poruszające. Mnie po raz kolejny poruszył „Zapach rumianku” Krystyny Siesickiej.
Amanda Musch i gniazdo srok
W najnowszym numerze „Dzikiego życia” możecie przeczytać opowiadanie Amandy Musch – absolwentki kursów Pasji Pisania. Bohaterami tej uroczej miniatury przyrodniczej zostały sroki.
Obecni nieobecni – KONKURS!
Pora zaprosić was do majowego konkursu Pasji Pisania. Konkurs to dla mnie szczególny, bo tym razem w ramach nagrody proponuję wam własną książkę – „Lista nieobecności”, która będzie miała swoją premierę już za parę dni.
Lektura na weekend – Gdy matka odchodzi
„Kiedy moja matka stała się samą śmiercią?”, zastanawia się narratorka powieści Miry Marcinów. Tytułowy bezmatek to potocznie rodzina pszczela pozbawiona pszczelej matki. Pszczoły bez niej wariują. A jak w żałobie radzi sobie bohaterka „Bezmatka”?
Jeżycjada od kuchni
Niedawno ukazała się nowa książka Małgorzaty Musierowicz – pozycja poświęcona Jeżycjadzie. Czego dowiemy się z niej o ukochanym cyklu wielu czytelników – i to nie tylko tych kwalifikujących się jako młodzież?
Nieobecny Michał Urbaniak
MICHAŁ PAWEŁ URBANIAK Pewnie coś Wam to nazwisko mówi. Nie, to nie ten słynny jazzman, choć mogliście się pomylić, wszak dane osobowe są bardzo podobne. Tyle tylko, że słynny skrzypek i saksofonista nie podaje swoich obu imion. Skąd więc możemy znać Michała Urbaniaka, pardon, Michała – Pawła – Urbaniaka, który zapewne używa dwóch imion, aby […]
Lektura na weekend – Miłość i zaraza
„Jestem rozstrojony, bo mam (…) trzydzieści jeden lat, a wszyscy moi przyjaciele umierają” – skarży się rozpaczliwie Yale, jeden z bohaterów powieści „Wierzyliśmy jak nikt”. Przyszło mu żyć w stanie ciągłego zagrożenia – bo oto nadeszła epidemia, którą później nazwano „dżumą XX wieku”.