„Nie piszę dlatego, że roi mi się, iż mam coś do powiedzenia. Piszę, bo jeśli tego nie robię, wszystko zdaje mi się jeszcze bardziej okropne”, wyznaje narratorka powieści Lily King „Kochankowie i pisarze”. Pisze wytrwale, na przekór rozmaitym barierom. Czy odniesie sukces?
Miesiąc: lipiec 2021
Ostatni dzień na świecie – debiut Michała Posmykiewicza
Grono publikujących absolwentów Pasji Pisania znowu się powiększyło. Ostatnio Michał Posmykiewicz zadebiutował znakomitym opowiadaniem „Ostatni dzień”. To przejmująca historia ostatniego człowieka – i jego psa – na Ziemi.
Oto moja ofiara
Na blogu Pasji Pisania trwa lipcowy konkurs. Jeszcze tylko przez tydzień możecie przesyłać prace. Kto chce zdobyć znakomity reportaż „Pięć. Niewypowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza” Hallie Rubenhold?
Lektura na weekend – Kobieta porzucona
Olga poświęciła dla męża własne literackie ambicje, zajęła się domem i wychowaniem dzieci. Teraz on – po piętnastu latach małżeństwa – poświęca żonę i rodzinę dla młodszej kobiety. Typowa historia? Zobaczcie, jak opowiada o niej Elena Ferrante.
Kto chce poznać poezję noblistki?
W zeszłym roku amerykańska poetka Louise Glück została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. Dotychczas nie była dobrze znana na gruncie polskim. Teraz możemy poznać jej twórczość – niedawno ukazał się tomik jej wierszy „Ararat”.
Kto był ofiarą? – KONKURS!
Ruszamy z kolejnym blogowym konkursem! Tym razem mamy dla was trzy egzemplarze „Pięć” Hallie Rubenhold – znakomitego reportażu o ofiarach Kuby Rozpruwacza. To pięć poruszających, nieznanych historii obrazujących sytuację wielu kobiet w Anglii u schyłku XIX stulecia.
Lektura na weekend – Uciec, ale dokąd?
Bracia Buryan, Alina i Marcelina – bohaterowie najnowszej powieści Anny Cieplak – dorastają w Rudzie Śląskiej. Obserwujemy ich na przestrzeni lat – od nastoletniości, aż po dorosłość. Czują się osamotnieni, nie mają dobrych perspektyw. Czy mogą odnaleźć szczęście?
Czym jest czysta fikcja?
Problem fikcji i prawdy w literaturze tkwi w centrum znakomitego thrillera „Prawdziwa historia” Delphine de Vigan. Skąd wzięło się to określenie? Czy jest prawdziwe? Nad tym zastanawia się główna bohaterka – pisarka.
Michał Paweł Urbaniak o śmierci Kaczora Donalda
W czerwcowym numerze „Śląska” znajdziecie kolejne opowiadanie Michała Pawła Urbaniaka, pisarza i nauczyciela Pasji Pisania. „Kaczor Donald też musi umrzeć” to prosta fabularnie, ale przejmująca historia mężczyzny czekającego na badanie w prywatnej przychodni. Poczekalnia staje się miejscem konfrontacji z własnymi lękami.
Lektura na weekend – Konsumpcjonizm, telewizja i przemoc
Narastające poczucie beznadziei, przemoc, nadużywanie alkoholu, oddanie popkulturze, konsumpcjonizm – taki obraz pewnego obszaru Polski końcówki lat dziewięćdziesiątych wyłania się z książki Sławomira Shutego „Nowy wspaniały smak”. Oto groteska – ale taka, w której tkwi nieco brzydkiej prawdy o człowieku.