Zbliża się kolejny rok szkolny. Z tej okazji mamy dla was coś wyjątkowego – nowy kurs: Jak napisać dobre opowiadanie. Poprowadzi go Roland Hensoldt. Pierwsza edycja rusza już za trzy tygodnie!
Miesiąc: sierpień 2023
Lektura na weekend – Jane Austen jednoczy ludzi
Jane Austen chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej książki od ponad dwustu lat są czytane, uwielbiane i odkrywane na nowo. Do miłośników autorki „Dumy i uprzedzenia” zaliczają się także bohaterowie powieści Natalie Jenner. Chcą oni ochronić dziedzictwo Jane Austen.
Rok innego (pisarskiego) życia
Stanisława Fleszarowa-Muskat była jedną z najbardziej znanych i cenionych peerelowskich autorek ówczesnej literatury popularnej. Należała też do bardzo płodnych pisarek. W jednym z felietonów pozwoliła sobie na pisarskie zwierzenie…
Olga Tokarczuk o naturze czytania
Jaki wpływ ma na nas literatura? Co nam daje? Jakie szczególne procesy zachodzą w nas, gdy sięgamy po książkę? O tym intymnym – dla każdego innym, a przecież na swój sposób wspólnym – doświadczeniu opowiada Olga Tokarczuk.
Lektura na weekend – „Przyjaciółko mego serca, wróć”
Elisa Cerrutti i Beatrice Rossetti zostały przyjaciółkami w nietypowych okolicznościach. Miały być nimi na zawsze, dziś się nienawidzą, żyją zupełnie osobno. Co takiego się stało, że ich drogi rozeszły się na kilkanaście lat?
Ukochana książka Eleny i Liny
„Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante to opowieść o trudnym dorastaniu, o Neapolu, o dwóch niezwykłych dziewczynach, ale przede wszystkim o ich skomplikowanej przyjaźni. Jak się okazuje Elenę i Lilę bardzo silnie połączy jedna książka.
Lektura na weekend – Trza być w butach na pogrzebie
Karol zwany Dżokejem właśnie umarł. Teraz Wera, wdowa po nim, musi wyprawić mu pogrzeb. Wychodzi z domu. Szuka odpowiednich butów, taniej trumny, planuje uroczystość. W tej funeralnej odysei wspomina własne życie i próbuje poradzić sobie ze stratą.
Biblioteka Elizabeth von Arnim
Wbrew tytułowi „Elizabeth i jej ogród”, autobiograficzna książka Elizabeth von Arnim, nie traktuje wyłącznie o ogrodzie. Sporo tu także o pisaniu, o obowiązkach towarzyskich, przykrych, ale i miłych chwilach. Jedną z takich miłych chwil jest dla narratorki powrót do biblioteki. Jak wyglądała ta biblioteka?
Punktualność pisania
Poznajcie Rexa St. Johna, jednego z bohaterów powieści Caroline Graham „Pisane krwią”. Rex wytrwale pracuje nad swoją powieścią szpiegowską. Ważna jest dla niego regularność. Niektórzy mogliby ją nazwać przesadną. Zobaczcie Rexa przy pracy.
Lektura na weekend – Oddajmy głos przodkiniom
Joanna Kuciel-Frydryszak, dziennikarka, autorka m.in. rewelacyjnych „Służących do wszystkiego” powraca z nową książką. Tym razem bohaterkami czyni wiejskie kobiety, nasze babki i prababki: te, które rzadko miały prawo głosu.